Izbori su najmasovniji oblik neposrednog političkog delovanja građana koji su nosioci biračkog prava i jedan su od političkih metoda kojima se osvaja ili zadržava vlast. Izborni rezultat trebalo bi da verno oslikava raspoloženje biračkog tela, odnosno da pozicije odlučivanja poveri upravo onim političkim akterima koji osvoje najveći broj glasova građana. Međutim, sprovođenje izbora odvija se u veoma kompleksnom ambijentu na koji utiču ne samo politički, već i društveni, pravni, socio-psihološki, komunikacijski, ekonomski i drugi aspekti.
Istraživači organizacije CRTA posmatrali su kvalitete izbornog procesa na jugu Srbije 2016. (vanredni parlamentarni izbori) i 2017. godine (izbori za predsednika Republike). U mestima gde su zabaležili nepravilnosti sproveli su intervjue sa 76 ispitanika među kojima su predstavnici izborne administracije, političkih partija, civilnog društva i medija. Kao najčešće izborne nepravilnosti detektovani su: pritisci na birače, kršenje izbornih prava, kupovina glasova, paralelni spiskovi, zloupotreba javnih resursa i nepostojanje objektivnih medija. Na osnovu toga sačinili smo publikaciju Kvalitet izbornog procesa na jugu Srbije: Praćenje izbornih nepravilnosti za izborni ciklus u 2016. i 2017. godini.
Svrha ove analize je da doprinese razumevanju konteksta i posledica načina sprovođenja izbornog procesa, sa ciljem unapređenja kvaliteta izbora kao stuba demokratije. Ova publikacija je namenjena građanima, predstavnicima medija, organima i službama u lokalnim samoupravama i centralnim organima vlasti. Ona pruža uvid u prepreke i probleme u sprovođenju izbornog procesa, ali i preporuke, kako za bolju upotrebu postojećih okvira za sprečavanje potencijalnih nepravilnosti, tako i za kreiranje novih.
Svako analitičko sagledavanje društveno-političkih pojava ili delovanja trebalo bi da doprinosi i transmisiji znanja, demokratskih vrednosti i dijalogu različitih aktera. Sa tim u vezi, ova publikacija jeste poziv CRTE i Nacionalne koalicije za decentralizaciju (NKD) političkim i medijskim subjektima, kao i građanima, na izborna delovanja u skladu sa fer i demokratskom političkom kulturom.
Istraživanje je realizovano u okviru projekta Građani na straži, koje sprovode CRTA i Nacionalna koalicija za decentralizaciju (NKD), uz finansijsku podršku Delegacije Evropske Unije u Srbiji. Za sadržinu ove publikacije isključivo su odgovorne CRTA i Nacionalna koalicija za decentralizaciju (NKD) i ta sadržina nipošto ne izražava zvanične stavove Evropske unije.