Nacionalna koalicija za decentralizaciju (NKD) je formalno registrovana 2010. godine i danas je čini 15 organizacija članica koje dolaze iz 11 gradova u Srbiji i bave se različitim temama – unapređenjem položaja mladih u društvu, zaštitom životne sredine i održivim razvojem, ljudskim, manjinskim i posebno pravima Roma, unapređenjem položaja medija i njihovog odnosa sa organizacijama civilnog društva, kao i vladavinom prava, dobrim upravljanjem i unapređenjem procesa EU integracija u Srbiji. Ove organizacije okupile su se oko ideje decentralizacije čije principe primenjuju u svakodnevnom radu, bez obzira na oblast delovanja. Svi punopravni članovi koalicije su istovremeno i članovi skupštine Nacionalne koalicije za decentralizaciju. O dosadašnjem radu i budućim planovima razgovarali smo sa direktorkom Milenom Velojić.
Šta je postignuto za 7 godina, od osnivanja do danas?
Od osnivanja 2006. i formalne registracije 2010. godine, Nacionalna koalicija za decentralizaciju (NKD) okuplja organizacije koje strategije i aktivnosti usmeravaju na jačanje moći građana kroz građanske inicijative, peticije, referendume, izbore, zborove građana. Organizujući akcije zagovaranja kroz postojeće mehanizme učešća građana u donošenju odluka, stvarajući nove i unapređujući postojeće mehanizme za uključenje javnosti u donošenje odluka na svim nivoima i jačanje kapaciteta lokalnih vlasti za preuzimanje decentralizovanih funkcija, NKD je razvio jaku mrežu prepoznatljivih organizacija civilnog društva (OCD) koje su specijalizovane u oblastima u kojima deluju u svojim lokalnim zajednicama – Proaktiv Niš, Media i reform centar Niš, Odbor za ljudska prava Niš, Stara planina Pirot, Timočki omladinski centar Zaječar, Odbor za ljudska prava Negotin, Resurs centar Majdanpek, Užički centar za ljudska prava i demokratiju, Urban in Novi Pazar, Edukativni centar Kruševac, Evrokontakt Kruševac, Roma centar Kragujevac, Romski informativni centar Kragujevac, Kikindski forum, Ars Nova Valjevo.
U zagovaračke inicijative uključili smo više od milion građana i građanki Srbije, zahtevali izmene Zakona o teritorijalnoj organizaciji, obraćali se Vladi sa 10.000 potpisanih pisama sa zahtevima za decentralizaciju Srbije, obišli više od 30 gradova i direktno razgovarali sa građanima o njihovim lokalnim problemima, o potrebi za decentralizacijom, o odgovornijim donosiocima odluka i promeni izbornog sistema.
Aktivnim delovanjem otvoren je širi dijalog o decentralizaciji a važnost ove teme podignuta na viši nivo. Ona postaje deo platformi političkih partija, biva prisutnija u medijima, a danas je deo Akcionog plana za reformu javne uprave.
Pokretanjem narodnih inicijativa za izmenu Zakona o teritorijalnoj organizaciji Pirot i Kikinda su dobili su statuse gradova. NKD je kroz projekat „Politike koje rade“ podržao tri zagovaračke lokalne inicijative kroz koje je osnovan Savet za mlade u Kraljevu, Savet za socijalnu zaštitu u Užicu, izvršena je socijalna, vaspitna i kulturna inkluzija dece ometene u razvoju u Bajinoj bašti i Užicu.
NKD je oformio i bazu sa 180 trenera i konsultanata koji pružaju usluge organizacijama civilnog društva, a usvojen je i etički kodeks za njihovo delovanje. Naša organizacija ima dugoročnu saradnju sa USAID-om na izradi Indeksa održivosti organizacija civilnog društva (6 godina za redom).
Kroz kampanju Biram koga biram, NKD je obezbedio tromesečno pojavljivanje poruka na nacionalnoj RTS 1 u najgledanijim terminima. NKD je, zahvaljujući toj kampanji, izgradio kredibilitet za dijalog sa javnim vlastima. To je jako bitno jer je politička elita u Srbiji uspela da demokratske procese udalji od građana i da relativizuje izborni proces do nivoa gde birači imaju važnost samo u periodu od raspisivanja izbora do trenutka zatvaranja biračkih mesta. Na taj način je uticaj građana na kreiranje politika u potpunosti onemogućen, a nivo odgovornosti izabranih predstavnika prema biračima je simboličan.
Ova kampanja je uspela da proširi znanje građana o postojećem izbornom sistemu i da oformi široki front aktivista i eksperata koji aktivno zagovaraju promene koje će omogućiti ravnomernu teritorijalnu zastupljenost, veću odgovornost izabranih predstavnika prema biračima, bolje predstavljanje manjina i rodnu ravnopravnost u parlamentu. Naš tim je uspeo da formira i grupu poslanika koji žele da budu narodni predstavnici a ne samo partijski vojnici u sistemu partokratije. Kroz javne događaje – tribine, konferencije, ulične akcije, otvoreno je pokazana podrška većine i postignut konsenzus u javnosti oko povećanja broja izbornih jedinica.
Na šta ste najponosniji?
NKD je kod organizacija civilnog društva, donatora, građana, narodnih poslanika, lokalnih vlasti postao prepoznatljiv po aktivnostima koje svake godine organizuje (“Autobus” i “Kafa sa poslanikom”). Akcije autobusa u proseku godišnje poseti oko 10.000 građana, a aktivno se uključi do 5.000 (potpisom, komentarom, razgovorom, pitanjem, ostavljanjem podataka). Autobus decentralizacije, Bus odgovornosti (Otvoreni parlament) i Bus izborne reforme bili su medijski najposećeniji događaji koje je NKD organizovao. U proseku, 100 medija godišnje izveštava o aktivnostima busa.
Kafa sa poslanikom postaje obeležje NKD-a u Nedelji parlamentarizma koju dve godine zaredom organizuju Narodna skupština i CRTA.
Na koji način se menjala organizacija?
Organizacija je porasla ne toliko u obimu, koliko u kvalitetu rada i spremnosti da deluje u turbulentnom okruženju i suočava se sa svakodnevnim izazovima.
Naš cilj ostaje isti – jačanje političke moći građana, jer ćemo samo tako, zajedno, uspeti da se aktivno zalažemo za decentralizaciju i ravnomeran regionalni razvoj Srbije, kao i promenu izbornog zakona i veće učešće u procesu EU integracija.