Evropska komisija je dana 19.06.2024. godine identifikovala 151 region u EU kao Regionalne Inovacione Doline (RIV), što predstavlja jednu ispunjavanje još jedne od 25 tačaka Nove Evropske Inovacione Agende (NEIA). Između ostalog, jedan od regiona Srbije je ušao u ovih 151, što je možda odlična prilika da podsetimo na apel Nacionalne koalicije za Decentralizaciju i izradu Nacionalnog plana razvoja Srbije, o čemu će biti više reči u nastavku.
Da se za početak vratimo na Evropsku komisiju i aktuelnost od 19.06.2024.
Ovi RIV-ovi okupljaju različite regione Evrope sa različitim nivoima inovacija i povezuju njihove ključne aktere inovacija, s ciljem jačanja regionalnih inovacionih ekosistema, smanjenja inovacionog jaza i poboljšanja ukupnog inovacionog učinka Evrope.
EU će podržati ovu inicijativu sa 116 miliona evra kroz program Evropski Inovacioni Ekosistemi (EIE) programa „Horizon Europe“ i Instrumenta za Međuregionalna Inovaciona Ulaganja (I3) Evropskog Fonda za Regionalni Razvoj. 72 regiona sa različitim nivoima razvoja i inovacionog učinka su na putu da postanu Regionalne Inovacione Doline, pod uslovom potpisivanja ugovora o dodeli sredstava.
Ovi regioni su posvećeni jačanju svojih inovacionih politika i ulaganja, fokusirajući se na izazove sa kojima se suočava EU, kao što su smanjenje zavisnosti od fosilnih goriva, povećanje globalne bezbednosti hrane, savladavanje digitalne transformacije (uključujući sajber bezbednost), poboljšanje zdravstvene zaštite i povećanje cirkularnosti.
Dodatnih 79 regiona je identifikovano nakon poziva za izražavanje interesa za postajanje sledećim RIV-ovima, na osnovu njihovih obaveza da poboljšaju koordinaciju i usmerenje svojih inovacionih ulaganja i politika, angažuju se u međuregionalnoj saradnji za dalji razvoj inovacija i ojačaju i povežu svoje regionalne inovacione ekosisteme.
Pored finansiranja, Komisija će podržati ove regione kroz aktivnosti izgradnje zajednice, događaje za povezivanje i ciljane komunikacione akcije.
Da bismo bolje razumeli sve ovo, moramo da se osvrnemo na pozadinu svega gore navedenog.
Nova Evropska Inovaciona Agenda (NEIA)
Inovacija je prioritet koji doprinosi zelenoj i digitalnoj tranziciji, evropskoj konkurentnosti, ekonomskoj sigurnosti i otvorenoj strateškoj autonomiji. U julu 2022. godine, Komisija je pokrenula NEIA kako bi pozicionirala Evropu na čelu novog talasa dubokotehnoloških (deeptech) inovacija. Čak 25 tačaka predloženih u NEIA, grupisanih u pet glavnih oblasti, a koje imaju za cilj sledeće: 1) poboljšanje finansiranja dubokotehnoloških startapova, 2) omogućavanje dubokotehnoloških inovacija kroz eksperimentalne prostore i javne nabavke, 3) ubrzavanje i jačanje inovacija u evropskim inovacionim ekosistemima širom EU i rešavanje inovacionog jaza, 4) podsticanje, privlačenje i zadržavanje dubokotehnoloških talenata i 5) poboljšanje alata za kreiranje politika.
Izveštaj za 2024. godinu o implementaciji NEIA pokazao je da je 13 akcija završeno, a 12 je u toku, od pomenutih 25 akcija koliko je ukupno ušlo u sastav NEIA.
Sada prelazimo na jedan od najinteresantnijih delova, a to su Regionalne Inovacione Doline (Regional Innovation Valleys – RIV), odnosno na onu tačku koja 19.06.2024. godine ispunjena.
Da ponovo podsetimo, kreiranje, odnosno identifikacija RIV-ova predstavlja jednu od akcija pod trećim ključnim područjem NEIA – „3) ubrzavanje i jačanje inovacija u evropskim inovacionim ekosistemima širom EU i rešavanje inovacionog jaza„. Inicijativa se oslanja na Program rada Evropskih Inovacionih Ekosistema pod “Horizon Europe”2 i Instrumenta za Međuregionalna Inovaciona Ulaganja (I3) Evropskog Fonda za Regionalni Razvoj.
Ona se fokusira na povezivanje regiona širom EU, pa i šire, koji su posvećeni jačanju svojih inovacionih ekosistema i stvaranju novih EU vrednosnih lanaca kako bi doprinosili ključnim prioritetima EU. Povezani RIV-ovi sistematski uključuju regione sa nižim inovacionim učinkom kako bi dodatno smanjili inovacioni jaz. Da bi se bolje razumelo kako ovi regioni funkcionišu, gde se tačno nalaze i koji se region za koju oblast priprema, izrađena je jedna fantastična vizuelizacija:
Regionalne Inovacione Doline – Mapa za Povezivanje
Naime, Evropska komisija je 6. septembra 2023. godine objavila mapu za povezivanje koja prikazuje evropske regione zainteresovane za postajanje Regionalnim Inovacionim Dolinama (RIV). Ova mapa omogućava regionima da pronađu relevantne partnere, olakšavajući međuregionalnu saradnju i unapređenje evropskih inovacionih ekosistema.
Koji je cilj i funkcije ove mape? Mapa ima za cilj da pomogne regionima u identifikaciji partnera spremnih da ojačaju i unaprede inovacione ekosisteme. Ona prikazuje regionalne vlasti posvećene rešavanju najvažnijih društvenih izazova, često zasnovanih na strategijama pametne specijalizacije.
Olakšavanje Saradnje – ovo je možda ključna stvar na koju bi Srbija trebalo da se usmeri i fokusira! Mapa omogućava filtriranje po regionu, zemlji i performansama, kao i preuzimanje kompletnog skupa podataka. Takođe, olakšava pripremu aplikacija za otvorene pozive za predloge u okviru Evropskog inovacionog ekosistema ili Instrumenta za međuregionalna inovaciona ulaganja (I3). Na mapi se mogu jasno videti specifičnosti o svakom regionu, mogu se naći sličnosti među regionima, kao i razlike u specijalizacijama regiona, te je sklapanje partnerstava između regiona širom evropskog kontinenta izuzetno olakšano.
Pozadina i Finansiranje – U okviru Nove Evropske Inovacione Agende, RIV-ovi imaju za cilj da iskoriste potencijal dubokotehnoloških inovacija širom EU teritorija i promovišu inovacionu koheziju. Agenda ima ambiciozan cilj identifikovanja do 100 regiona posvećenih unapređenju koordinacije svojih istraživačkih i inovacionih investicija i politika.
Komisija je pokrenula dva komplementarna poziva sa ukupno 122 miliona evra za predloge u okviru Evropskih inovacionih ekosistema i Instrumenta za međuregionalna inovaciona ulaganja. Pozivi su otvoreni do 17. oktobra 2023. godine.
Više informacija možete pronaći na linku.
Kakva je trenutna situacija u Srbiji po ovom pitanju?
Dakle, Evropska komisija prepoznaje važnost Regionalnih Inovacionih Dolina (RIV) kao ključnog dela Nove Evropske Inovacione Agende (NEIA). Ova inicijativa povezuje različite regione širom Evrope kako bi ojačala regionalne inovacione ekosisteme i smanjila inovacioni jaz. Zanimljivo je videti i jedan region iz Srbije i to Region Šumadije i Zapadne Srbije. Za ovaj region, ono što se može naći na mapi RIV-a, zadužena je RRA Zlatibor, ispred koje se na sajtu Evropske Komisije nalazi Petar Vukotić – Viši savetnik za održivi razvoj i informaciono-komunikacione tehnologije.
Ovde sada možemo da se osvrnemo na važnost izrade Nacionalnog plana ravnomernog regionalnog razvoja, kako bismo mogli da prepoznamo sve konkretne razvojne potencijale i kapacitete svih regiona Srbije.
Hijerarhijski gledano, iz ovog krovnog akta, trebalo da proisteknu regionalne razvojne strategije koje bi mogle, za potebe ovakvih EU agendi, da se bolje i preciznije pozicioniraju kroz specifične specijalizacije i specijalizovanost, te bi u njihov sastav mnogo celishodnije moglo inkorporirati programe finansiranja razvoja regiona, kao I ostala razvojna dokumenta iz oblasti regionalnog razvoja, što inače sve predviđa važeći Zakon o regionalnom razvoju („Sl. glasnik RS“, br. 51/2009, 30/2010 i 89/2015 – dr. zakon).
Obzirom da Srbija nema pomenut Nacionalni plan ravnomernog regionalnog razvoja, osvrt na evropsku brigu o regionima koji su identifikovani kao potencijalni katalizatori inovacija, može Srbiji da pomogne kao podstrek za prevazilaženja brojnih problema sa kojima se regioni u Srbiji susreću.
Ovaj evropski model takođe može biti i jedan od modela kojima se prevazilazi veliki problem devastiranog regiona Jug i Istok Srbije, ali prvo moramo “skočiti pa reći hop”, odnosno, prvo moramo sistematično i promišljeno da kreiramo normativni okvir, pa onda kroz detaljna istraživanja i identifikaciju posebnih regionalnih specijalizacija utvrditi strategije razvoja svakog regiona posebno. O problem devastiranih opština i regionalnih razvoja bilo je više reči u okviru nekih prethodnih tekstova u kojima NKD intenzivno zagovara rešavanje ovog višedecenijskog problema.
Videti neke od prethodnih tekstova:
Nacionalni plan razvoja Republike Srbije – Gde smo, a gde bi trebalo da budemo?
Naučne Lekcije iz Švedske o decentralizaciji u lokalnim samoupravama
Autor: Tadija Mitić – Program menadžer Nacionalne koalicije za decentralizaciju