Bez stabilnog civilnog društva nema ni demokratskog društva. Imajući to u vidu, sproveli smo istraživanje o kapacitetima i potrebama organizacija civilnog društva (OCD) i neformalnih grupa u kome je učestvovalo 177 organizacija iz 56 gradova svih regiona Srbije. Autorka istraživanja je dr Tanja Pavlov.
Ključni rezultati su pokazali sledeće:
- OCD su najčešće mlada udruženja i inicijative, nastale u poslednjih 10 godina
- Najveći procenat organizacija ima malo članova – do 10 osoba
- Često OCD zapošljava jednu, a neretko nijednu osobu
- Mnoge OCD tokom 2020. godine ostale bez donatora, pogotovo tokom pandemije
- Najveći broj OCD realizuje 1 do 3 projekta godišnje, u iznosu do 10.000 evra
- Do finansija još teže dolaze OCD u manjim mestima
- COVID 19 pandemija dodatno otežala rad
- Veliki broj ljudi na teritoriji čitave Srbije koji su spremni na menjanje svoje zajednice na bolje i mobilisanje svojih sugrađana u toj misiji
Tokom istraživanja prepoznali smo potrebu za osnaživanjem organizacija u pet oblasti: 1) prikupljanju sredstava; 2) razvijanju saradnje sa važnim akterima na lokalnom i nacionalnom nivou; 3) podizanju zagovaračkih kapaciteta za menjanje institucionalnog okvira; 4) jačanju organizacionih kapaciteta; 5) podršci i razvijanju strategija rada u vreme pandemije.
Procena kapaciteta i potreba organizacija civilnog društva realizovana je u okviru projekta „Lokalni poziv za EU”. Sprovode ga Nacionalna koalicija za decentralizaciju, Grupa 484 i Fondacija Jelena Šantić sa ciljem da osnaželokalne inicijative za doprinos procesima pridruživanja EU, stvarajući decentralizovano društvo koje neguje kulturnu različitost i participatornu demokratiju. Ovaj projekat finansira Evropska unija.