Aktivisti udruženja „Stara planina“ i ljubitelji prirode obeležili su Svetski dan zaštite životne sredine na centralnom gradskom trgu u Pirotu, razgovarajući sa građanima o problemima ekologije i načinima za njihovo rešavanje. Tom prilikom građani su potpisivali peticiju za promenu modela upravljanja zaštićenim prirodnim dobrima u parku prirode Stara planina.
Dragan Taškov iz udruženja „Stara planina“ istakao je da je neophodno da građani i lokalne samouprave utiču na odluke koje se tiču parka prirode Stara planina, koji je i najveće zaštićeno prirodno dobro u Srbiji.
„Kod nas je potpuno suprotno. Niko ništa ne pita lokalno stanovništvo ni kad se nešto planira, ni kad se izvode radovi,“ navodi Taškov i dodaje da su zbog toga česti „sukobi na terenu“.
„Mi tražimo da Srbija šume, kao glavni upravljač parkovima prirode u Srbiji, ne bude jedini upravljač,” podvukao je i dodao da se zalažu za primenu francuskog modela upravljanja prirodnim dobrima.
Centralizacija odlučivanja o prirodnim dobrima
Iako zaštićena prirodna dobra predstavljaju regije sa izraženim prirodnim bogatstvom, lokalne zajednice i meštani u najvećem broju slučajeva od njih imaju vrlo malo ili nemaju nikakve koristi, podsećaju iz udruženja.
Dodatni problemi meštana opština koje gravitiraju ka Staroj planini jesu što za svaku dozvolu u parku prirode građani moraju da se obrate resornim ministarstvima, dok gradska uprava nema nikakve ingerencije.
Osim Pirota, potpisi su prikupljani u još tri opštine jugoistoka Srbije, tačnije u Dimitrovgradu, Knjaževcu i Zaječaru.
Izložba, informisanje građana i prikupljanje potpisa organizovano je u okviru projekta „Građani imaju moć“, koju sprovodi Nacionalna koalicija za decentralizaciju u saradnji sa organizacijom CRTA.