Projekat finansira: Delegacija Evropske Unije u Srbiji
Projekat sprovodi: CEP (Centar za evropske politike)
Partneri: NKD, CenTrir (Centar za ravnomerni regionalni razvoj), Ekološki centar Stanište
Trajanje projekta: Decembar 2020. – decembar 2022.
“Reforma javne uprave je visoko među prioritetima Vlade Republike Srbije, ali i jedan od preduslova pristupanja Evropskoj uniji, zajedno sa vladavinom prava i ekonomskim upravljanjem. Razlog tome je što samo sa odgovarajućim administrativnim kapacitetima Srbija može da sprovede sve neophodne reforme predviđene procesom pristupanja Evropskoj uniji i pregovaračkim poglavljima. Samo sa odgovarajućim administrativnim kapacitetima država može pružiti efikasne usluge građanima i privredi.” (preuzeto sa sajta MDULS)
Proces praćenja reforme državne uprave od strane organizacija civilnog društva i šire javnosti u velikoj meri usmeren je na javnu upravu, dok je reforma lokalne samouprave, koja je bliža građanima, gotovo potpuno zanemarena.
Preuzeto sa https://www.pexels.com/
Ovim projektom želimo da zajedno sa partnerima doprinesemo osnaživanju organizacija civilnog društva za praćenje reforme ali i zagovaranje u pravcu veće otvorenosti i odgovornosti lokalne samouprave. Pozvaćemo građane da nam kažu koliki je kvalitet rada i usluga koje im se pružaju, tj da li mogu da zadovolje svoje svakodnevne potrebe na kvalitetan način i šta može lokalna samouprava da promeni, kako bi bila više na usluzi građana.
U saradnji sa još 40 organizacija kreiraćemo i primeniti sveobuhvatnu metodologiju i alate za praćenje reforme javne uprave, zasnovane na činjenicama. Pratićemo reformu u 17 lokalnih samouprava u Srbiji (12 u centralnoj Srbiji, 4 u Vojvodini i u Gradu Beogradu)
Planirane aktivnosti:
- Kreiranje metodologije i drugih istraživačkih alata (kroz prikupljenje podataka, analizu, istraživanje, izradu monitoring izveštaja)
- Interaktivne radionice i vebinari
- Izrada zagovaračkih planova za promenu lokalnih politika
- Kampanje, događaji i akcije
- Izrada ,,Knjige žalbi’’ građana