Predizborna kampanja i izborni dan
Period pre izbornog dana, kao i sam izborni dan na teritoriji Grada Niša, nije se u mnogome razlikovao od istog perioda pre prethodnih izbora. Razloge za takvo stanje treba tražiti u skoro nepromenjenim odnosima u vrhu državne vlasti i nespornoj moći koju vladajuća struktura ima i koju uspešno replikuje na lokalne strukture vlasti. U konkretnom slučaju, okolnosti koje su prethodile parlamentarnim/lokalnim izborima 2020. godine (pandemija virusa Kovid 19, delimični bojkot izbora od strane opozicije) dodatno su uticale na predizborne uslove i tok same kampanje.
Sada već bivši gradonačelnik Grada Niša i član Srpske napredne stranke, Darko Bulatović, počeo je sa funkcionerskom kampanjom u periodu kada izbori nisu ni bili zvanično raspisani (februar). Koristeći slogan stranke koji je kasnije korišćen u političkoj kampanji “Za našu decu”, gospodin Bulatović je promovisao svoj rad na društvenim mrežama, o čemu je izveštavano u lokalnim medijima. Pritisaka je bilo u javnom sektoru i osim klasičnih pritisaka na zaposlene koji su karakteristični za javne ustanove i birokratske centre, sada je došlo do neke vrste miksa, usled pandemije virusa Kovid 19. Zloupotrebljavali su se javni resursi, humanitarna pomoć, privatnost birača, pa čak i usluge zdravstvene pomoći. Primer za to su selektivna pomoć građanima od strane GO Medijana i upotreba opštinskih vozila u svrhu raspodele i distribucije hrane i lekova “najugroženijim” građanima. Zatim, pretnje otkazom zaposlenima na odeljenju pulmologije KC Niš od strane načelnice tog odeljenja, kao i uslovljavanja zaposlenih od strane predsednika GO Pantelej, Bratimira Vasiljevića.
Vidljivost propagandnih materijala povećavala se srazmerno datumu održavanja izbora i u glavnom je Srpska napredna stranka bila najvidljivija. Najupečatljivija mesta za oglašavanje koja su bila korišćenja jesu bilbordi u samom gradu, kao i na prilazima. Na teritoriji gradskih opština tokom cele kampanje bili su aktivni štandovi SNS-a, SPS-a i Srpske desnice, koja je za kratko vreme sebe jako dobro pozicionirala logistički u samom centru grada, a da je pritom osvojila mizerno mali broj glasova (deo kampanje je vidljiv i tri meseca nakon održavanja izbora). SPS je koristio i privatne resurse za oglašavanje, hotele koji su u privatnom vlasništvu visokih funkcionera Socijalističke partije Srbije u kojima su se održavali sastanci sa partijskim partnerima iz vrha državne vlasti, oglašavanje na mestima koja za to nisu propisana zakonom, itd.
Bilbord Srpske desnice u centru Niša
Ono što je obeležilo kampanju i govor mržnje u Nišu jesu bakljade na krovovima zgrada, prilikom kojih su članovi Srpske napredne stranke skandirali uvredljive poruke opozicionim liderima. Pored ugrožavanja bezbednosti stanara tih zgrada, pripadnici ove stranke su i epidemiološki izazivali rizik, jer su ta okupljanja bila aktivna u aprilu mesecu, dok je na snazi bila zabrana okupljanja, a broj obolelih od Kovid-a na vrhuncu.
Sam izborni dan protekao je uz već standardne nepravilnosti, kao što su pojava paralelnih spiskova, prisustva članova političkih stranaka ispred izbornih jedinica (u krugu manjem od 50m). Konkretno, u Nišu, članovi Srpske napredne stranke su primećeni u užem centru grada ispred OŠ Učitelj Tasa, kako beleže izlazak svojih glasača. Takve aktivnosti su bile pojačane u periodu od 18 – 20 časova na izborni dan. Takođe, u ulici Dragiše Cvetkovića, Srpska napredna stranka je imala svoj štab za deljenje paketa kao nadoknade za siguran glas. Najveći procenat glasača koji su dobijali ovakve pakete jesu pripadnici romske zajednice na teritoriji Grada Niša.
Raspodela mandata
Ono što predstavlja reprezentativan uzorak u Nišu, jeste procenat dobijenih glasova i raspodela mandata u gradskoj opštini Medijana, koja je teritorijalno najmanja, ali najnaseljenija opština u gradu. Takođe, na teritoriji ove opštine predizborna kampanja je bila najvidljivija, u njoj se nalaze sve vitalne javne ustanove i samim tim može se zaključiti da su pritisci i funkcionerska kampanja u njoj bili najizraženiji. Shodno tome, izborni rezultati za ovu opštinu izgledaju ovako:
Aleksandar Vučić – Za našu decu: 16.306 glasova – 17 mandata, Aleksandar Šapić – Pobeda za Niš: 1.840 glasova – 1 mandat, Ivica Dačić – ,,Socijalistička partija Srbije (SPS), Jedinstvena Srbija (JS) – Dragan Marković Palma”: 3.264 glasa – 3 mandata, Ruska stranka – Milan Krstić: 720 glasova – 1 mandat, Niš, Moj grad – Dragoslav Ćirković: 2.229 glasova – 2 mandata, Sergej Trifunović – Pokret SlobodnihGrađana: 984 glasa – 1 mandat, Metla 2020 – Živi zid: 1018 glasova – 1 mandat i Suverenisti 1226 glasova: – 1 mandat.
Skupštinu Grada Niša čine četiri političke grupacije, dok je sama izlaznost bila manja od 50 procenata. Zahvaljujući spuštenom cenzusu, SNS-u i SPS-u na lokalnoj vlasti se pridružuju i bivši funkcioner URS-a i više drugih partija Branislav Jovanović, kao i Dragoslav Ćirković, nekadašnji predsednik opštine Medijana (DS), kroz grupu građana “Niš – moj grad”. Član Skupštine grada Niša biće i Šapiceva “Pravda za Niš”.
Na izbore za Skupštinu grada Niša izašlo je 100.416 birača, što predstavlja izlaznost od približno 44,50 procenata.
Gradska izborna komisija (GIK) u Nišu objavila je podatak da je najviše glasova osvojila lista “Aleksandar Vučić – Za našu decu” – 58,05 %, dok je na drugom mestu lista koalicije Socijalističke partije Srbije i Jedinstvene Srbije sa osvojenih 8,43 % glasova. Grupa građana “Niš, moj grad – Dragoslav Ćirković” osvojila je 4,91 %, a lista Aleksandar Šapić “Pobeda za Niš” 4,84 odsto glasova. “Suverenisti su osvojili 2,74 %, koalicija Metla 2020 2,42 %, Pokret slobodnih građana Sergej Trifunović 2,25 %, Grupa građana “Ne damo Niš” Bojan Avramović 2,09 % od ukupnog broja glasova.
Skupštinu Grada Niša čini 61 odbornik, od toga 40 muškaraca i 21 žena, čime prisustvo žena iznosi približno 34.5%. Prosečna starost niških odbornika izbosi 46 godina.
Kada su u pitanju žalbe političkih činilaca nakon izbornog dana, Ujedinjena seljačka stranka (USS) je podnela žalbu Upravnom sudu, jer na izborima u niškoj opštini Crveni krst nisu dobili nijedan mandat sa 3.5% osvojenih glasova. Tu dolazi do različitog tumačenja Zakona o lokalnim izborima, po kome nisu garantovani mandati svima koji pređu cenzus od 3%, već se ulazi u raspodelu mandata gde se primenjuje sistem količnika.
Dragana Sotirovski, foto: MRCN
Doskorašnja šefica dopisništva RTS-a iz Niša, Dragana Sotirovski, sada visoka funkcionerka SNS-a i do nedavno predsednica Nišavskog upravnog okruga, izabrana je za gradonačelnicu Niša sa 56 glasova za i 5 protiv, čime je postala prva gradonačelnica u istoriji grada. Sotirovski je bila prva na listi ove partije u Nišu, a pominjalo se i ime Zvezdana Milovanovića, jednog od vlasnika TV Kopernikus i visokog funkcionera SNS-a, kome će po svemu sudeći pripasti mesto ministra za inovacije i tehnološki razvoj. Ono što predstavlja jednu vrstu presedana oko izbora gradonačelnika, jeste da je ministarka saobraćaja i potpredsednica Vlade Srbije Zorana Mihajlović, dan pre skupštinske sednice Grada Niša, čestitala Dragani Sotirovski postavljenje na novu dužnost i to putem društvenih mreža.
Za predsednika i zamenika predsednika niške Skupštine izabrani su Boban Džunić i Igor Novaković, naprednjak i socijalista, obojica hapšeni zbog navodne korupcije pre nekoliko godina. Ono što je karakteristično za njih jeste da su obojica bivši direktori niške Elektrodistribucije i da su obavljali ulogu predsednika opštine Palilula. U Višem sudu navode da optužnica protiv Džunića postoji, ali da nije potvrđena, a da je u slučaju Novakovića suđenje u toku.
Konstituisane su i ostale opštinske skupštine u Nišu, a za predsednika palilulske izabran je Nikola Božić iz SNS-a, dva puta hapšen – prvi put sa Džunićem 2017, a drugi put sredinom 2018, opet zbog navodne pronevere.
Izbor izvršne vlasti
Izvršnu vlast u Nišu činiće i devet gradskih većnika, u čijem sastavu su šestorica muškaraca i tri žene.
Autor je aktivista iz Niša
Budući da ćemo u narednom periodu objavljivati istraživanja iz 10 gradova i opština, kako na sajtu Nacionalne koalicije za decentralizaciju, tako i na društvenim mrežama, pozivamo vas da sa nama podelite svoja saznanja, iskustva i mišljenja o ovogodišnjem izbornom procesu na lokalnom nivou.