Ciljevi održivog razvoja (SDG-a) predstavljaju univerzalni poziv na akciju kako bi se okončalo siromaštvo, zaštitila planeta i osigurala prosperitet za sve. Međutim, kako bi ovi ciljevi bili efikasno postignuti, neophodno je njihovo kontekstualizovanje na lokalnom nivou. Ovaj pristup omogućava da se globalni ciljevi prilagode specifičnostima lokalnih zajednica, uzimajući u obzir njihove jedinstvene potrebe, resurse i izazove. Kroz kontekstualizaciju SDG-a na lokalnom nivou, osigurava se veća relevantnost i primenljivost ciljeva, što vodi ka održivijim i efikasnijim rešenjima. Povezivanje ove teme sa potrebom za finansijskom podrškom za implementaciju SDG-a na terenu dodatno naglašava važnost prilagođavanja i mobilizacije resursa na svim nivoima upravljanja..
Ciljevi održivog razvoja se u ovom slučaju mogu sagledati kroz process decentralizacije i načelo supsidijarnosti koje prati proces decentralizacije. Decentralizacija igra ključnu ulogu u kontekstualizaciji i implementaciji SDG-a na lokalnom nivou. Decentralizacija se može posmatrati kroz tri glavne oblasti: političku, administrativnu i fiskalnu. Politička decentralizacija podrazumeva prenošenje moći i odgovornosti sa centralnih na lokalne vlasti, čime se omogućava da se odluke donose bliže građanima i njihovim specifičnim potrebama. Administrativna decentralizacija uključuje prenos odgovornosti za pružanje javnih usluga sa centralnih na lokalne organe, što može poboljšati efikasnost i relevantnost usluga. Fiskalna decentralizacija odnosi se na raspodelu finansijskih resursa između centralne i lokalnih vlasti, omogućavajući lokalnim vlastima da upravljaju svojim budžetima i resursima na način koji najbolje odgovara njihovim potrebama.
S druge strane, načelo supsidijarnosti je osnovni princip decentralizacije koji povezuje sve tri oblasti decentralizacije – Upravnu, političku i finansijsku decentralizaciju. Prema ovom principu, odluke treba da se donose na najnižem mogućem nivou vlasti koji je u stanju da efikasno rešava određeno pitanje. Primena principa supsidijarnosti osigurava da se resursi i moć distribuiraju na način koji omogućava lokalnim zajednicama da samostalno upravljaju svojim razvojem, čime se povećava odgovornost i angažovanost građana. U kontekstu SDG-a, princip supsidijarnosti omogućava lokalnim vlastima da prilagode globalne ciljeve svojim specifičnim okolnostima i potrebama, što vodi ka održivijim i relevantnijim rešenjima, a što na kraju dana dovodi do toga da građani osete implementaciju SDG-a u svakodnevnom životu. Što bi se reklo jednostavnim rečnikom, subsidijarnost nas dovodi do toga da možemo da “dodirnemo” SGD-e, a ne da budu samo neki apstraktan pojam koji nam se servira putem medija, o kome ne znamo mnogo toga.
Potreba za finansijskom podrškom da bi Ciljevi održivog razvoja mogli da se implementiraju na lokalnom nivou
Efikasna implementacija SDG-a na lokalnom nivou zavisi od dostupnosti adekvatnih finansijskih resursa. Bez odgovarajuće finansijske podrške, lokalne zajednice ne mogu da razviju i sprovode potrebne programe i inicijative koje će doprineti ostvarenju ciljeva održivog razvoja. Finansijska podrška omogućava lokalnim vlastima i organizacijama da izgrade kapacitete, unaprede infrastrukturu i sprovedu projekte koji su ključni za postizanje održivosti. Ovo je posebno važno u kontekstu zemalja u razvoju, gde su resursi često ograničeni, a potrebe za održivim razvojem su velike.
Za ovu temu ključan je 4. jun 2024. godine kada je održan jedan izuzetno bitan međunarodni sastanak.
U skladu s temom finansijske podrške jedinicama lokalnih samouprava širom EU, a povodom Ciljeva održivog razvoja, na radionici održanoj 4. juna sa predstavnicima Evropske komisije i Evropske investicione banke, članovi Komiteta regiona (CoR) Evropske unije diskutovali su o prevazilaženju finansijskih barijera za implementaciju SDG-a na terenu (čitaj: na lokalu) u EU. Regionalni i lokalni lideri predstavili su najbolje prakse i inovativna finansijska rešenja, naglašavajući potrebu za poboljšanom saradnjom sa EU institucijama. Istakli su značajna dostignuća regiona i gradova i ciljali na revitalizaciju dijaloga nakon značajnih doprinosa CoR-a za EU Voluntary Review 2023, sa ciljem postizanja ciljeva na svim nivoima upravljanja.
Markku Markkula, predsednik Helsinškog regiona, izjavio je: „Korišćenje SDG-a je ključno za rešavanje naših gorućih izazova. Sistemska transformacija EU ka karbonskoj neutralnosti zahteva zajedničku posvećenost i EU finansiranje za kolaborativne inicijative.“
Jaromír Beránek, član Gradskog veća Praga, dodao je: „Iako ne radimo sa SDG-a svakodnevno, živimo ih u stvarnosti. Nažalost, zbog nedostatka finansiranja, mnogi dobri projekti ostaju samo na papiru.“
EU-UN politički dijalog: Progres i izazovi u lokalizaciji SDG-a
Tokom političkog dijaloga sa zvaničnicima EU i UN, lokalni i regionalni lideri razgovarali su o napretku i izazovima u lokalizaciji SDG-a na međunarodnom nivou. Učesnici su se složili oko zajedničkih političkih poruka i tehničkih strategija saradnje, usklađujući se sa predstojećim UN događajima i prioritetima nove EU liderstva. Događaj, organizovan u saradnji sa Evropskom komisijom i UN Local2030 koalicijom, istakao je posvećenost CoR-a lokalizaciji SDG-a i rezultirao akcionim uvidima, uključujući razvoj mape puta za zajedničke inicijative EU i UN do sredine 2025.
Patrick Molinoz, potpredsednik regiona Bourgogne-Franche-Comté, izjavio je: „Dostizanje SDG-a zahteva stalno lokalno usmeravanje EU investicija i UN intervencija. Lokalni i regionalni autoriteti moraju biti sistematski uključeni u političke procese i upravljanje razvojnom saradnjom, kroz efektivnu decentralizovanu saradnju.“
Matteo Bianchi, član Lokalnog veća Varese, dodao je: „Uloga lokalnih i regionalnih vlasti je da zaštite supsidijarnost i više-nivo governance. Želimo da sledeće EU liderstvo fokusira na zadatke sa stvarnom evropskom dodatom vrednošću.“
Logičan zaključak se nameće, gde kontekstualizacija SDG-a na lokalnom nivou kroz procese decentralizacije i primenu principa supsidijarnosti predstavlja ključ za njihovu efikasnu implementaciju. Ovi pristupi omogućavaju prilagođavanje globalnih ciljeva specifičnim potrebama i resursima lokalnih zajednica, čime se osigurava veća relevantnost i održivost rešenja. Međutim, ostvarivanje ovih ciljeva zahteva ne samo političku i administrativnu posvećenost, već i adekvatnu finansijsku podršku koja će omogućiti realizaciju potrebnih programa i inicijativa na terenu.
Finansijska podrška, kao što su istakli lokalni lideri tokom radionica sa predstavnicima Evropske komisije i Evropske investicione banke, je neophodna za prevazilaženje finansijskih barijera koje često sprečavaju implementaciju SDG-a. Inovativna finansijska rešenja i poboljšana saradnja sa EU institucijama mogu igrati ključnu ulogu u mobilizaciji potrebnih resursa. Primera radi, uspešni modeli iz Helsinškog regiona i Praga pokazuju kako lokalne vlasti mogu efikasno koristiti dostupne resurse za realizaciju svojih razvojnih planova, iako se suočavaju sa izazovima finansiranja.
Dodatno, politički dijalog između EU i UN na temu lokalizacije SDG-a naglašava potrebu za kontinuiranom saradnjom i usklađivanjem strategija kako bi se prevazišli globalni izazovi kao što su klimatska kriza, ekonomska nesigurnost i posledice pandemije COVID-19. Ovaj dijalog pruža platformu za razvoj zajedničkih inicijativa i tehničkih strategija koje će unaprediti implementaciju SDG-a na lokalnom nivou, ističući važnost lokalnih i regionalnih vlasti u ovom procesu.
Jedan od ključnih koncepata koji može dodatno unaprediti implementaciju SDG-a je koncept pametne specijalizacije regiona. Pametna specijalizacija podrazumeva identifikaciju i razvoj specifičnih oblasti u kojima određeni region ima komparativne prednosti, koristeći inovacije i tehnologiju za ekonomski razvoj. Primena pametne specijalizacije može omogućiti regionima da efikasnije iskoriste svoje resurse, povećaju konkurentnost i doprinesu održivom razvoju na lokalnom nivou.
Uvođenje pametne specijalizacije kao strategije može otvoriti nova pitanja i izazove: Kako osigurati da sve zajednice imaju pristup potrebnim resursima i tehnologijama za razvoj svojih specijalizacija? Koje su najbolje prakse za implementaciju pametne specijalizacije u različitim socio-ekonomskim kontekstima? Na koji način međunarodne institucije mogu podržati lokalne inicijative za pametnu specijalizaciju i osigurati njihovu dugoročnu održivost?
Ova pitanja ukazuju na potrebu za daljim istraživanjem i razvojem politika koje će omogućiti integraciju pametne specijalizacije u šire strategije održivog razvoja. Istovremeno, potrebno je kontinuirano evaluirati i prilagođavati pristupe kako bi se osiguralo da lokalne zajednice mogu maksimalno iskoristiti svoje potencijale za postizanje ciljeva održivog razvoja.
Evropska Unija je već krenula ovim putem, nedavnim uvođenjem Regionalnih inovacionih dolina (RIV), o čemu je NKD pisao, a više se može pročitati OVDE.
U zaključku, kombinacija decentralizacije, principa supsidijarnosti, adekvatne finansijske podrške i koncepta pametne specijalizacije pruža sveobuhvatan pristup za efikasnu implementaciju SDG-a. Ovaj pristup ne samo da omogućava prilagođavanje globalnih ciljeva lokalnim specifičnostima, već i otvara nove perspektive za inovativna rešenja koja mogu doprineti održivom razvoju zajednica širom sveta. Kroz kontinuiranu saradnju, inovacije i prilagođavanje, globalni ciljevi mogu postati lokalna stvarnost, donoseći benefite za sve nivoe društva.
Izvori informacija:
- United Nations. (2015). „Transforming our world: the 2030 Agenda for Sustainable Development.“ link: https://sustainabledevelopment.un.org/post2015/transformingourworld
- (2019). „Decentralisation and Local Public Finance.“ Link: https://www.oecd.org/governance/budgeting/Decentralisation-and-Local-Public-Finance.pdf
- World Bank. (2020). „Decentralization and Subnational Service Delivery in the Context of the Sustainable Development Goals.“ Link: https://documents.worldbank.org/en/publication/documents-reports/documentdetail/97839158786701/Decentralization-and-Subnational-Service-Delivery-in-the-Context-of-the-Sustainable-Development-Goals
- European Committee of the Regions (2024) “Regions and cities demand innovative financing support to implement SDGs on the ground” Link: https://cor.europa.eu/en/news/Pages/localising-sdgs-event-4-june.aspx
Autor: Tadija Mitić – program menadžer