Nacionalna koalicija za decentralizaciju vas poziva na prezentaciju RECLAIM istraživanja
o političkom predstavljanju na lokalnom nivou koje je je tim sa
Fakulteta političkih nauka iz Beograda sproveo u 16 gradova i opština u Srbiji.
Politike reprezentacije u Srbiji:
Predstav(ljanj)e i demokratski legitimitet
Prezentacija će se održati u prostorijama Pravnog fakulteta u Nišu (Učionica 6/1)
u ponedeljak, 14. novembra 2022. godine, u 12:00 časova.
Zbog ograničenog broja mesta u učionici, obavezna je prijava!
Nalaze istraživanja predstaviće vam:
• Dušan Vučićević – docent na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu. Angažovan je na predmetima Politički sistem Srbije i Izbori i izborni sistemi na osnovnim studijama i Izborni sistemi – dizajn i posledice na master studijama. Njegova akademska interesovanja usmerena su na oblast izbornih studija, političke institucije i demokratizaciju. Autor je knjige Mešoviti izborni sistemi – struktura, dizajn i posledice.
• Jelena Lončar – docentkinja na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu gde predaje političko sociološke predmete. Doktorirala je u oblasti političkih nauka na Univerzitetu u Jorku u Velikoj Britaniji. Njena akademska interesovanja usmerena su na oblasti civilnog društva, političkog predstavljanja i etničkih konflikata. Poslednjih godina se intenzivno bavi performansom političkog predstavljanja i performativnošću predstavničkih tvrdnji.
• Dušan Spasojević – vanredni profesor na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu. Bavi se civilnim društvom, partijama i partijskim sistemima i demokratskom tranzicijom u post-komunističkim društvima. Urednik je naučnog časopisa Političke perspektive, koji izdaju Fakultet političkih nauka i Fakultet političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu.
Neka od pitanja o kojima ćemo razgovarati
- Da li su politički predstavnici samo izabrani odbornici i poslanici u lokalnim i republičkom parlamentu ili to pravo zaslužuju i neizabrani predstavnici poput aktivista, građanskih inicijativa, društvenih pokreta i predstavnika organizacija civilnog društva?
- Da li je legitimitet političkog predstavljanja ograničen samo na izbore i izborni sistem ili je potrebno otvoriti prostor za sve zainteresovane građane koji pokušavaju da utiču na rešavanje određenih problema ili da se bave zaštitom javnog interesa?
- Kakav je kvalitet političkog predstavljanja u Srbiji danas i da li bi bilo korisno da političko predstavljanje doživi unapređenje u vidu sinergije političkih i građanskih inicijativa?
- Gde se nalazi politička moć, da li je moguće lako definisati i lokalizovati kako bi se moglo efikasnije uticati na nju? Da li je moguće unaprediti uticaj kroz promenu izbornog sistema?
- Šta je to lokal-patriotizam, koje su prednosti lobiranja za svoj region i/ili grad, i koje su opasnosti da se to ne svede samo na podelu plena u okviru te iste političke moći?
- Da li su građani stvarno nezainteresovani za javne politike i procese donošenja odluka u lokalnoj i/ili republičkoj skupštini, ili je problem u nepostojanju transparentnih i dostupnih mehanizama koji bi omogućili veću participaciju?
- Šta bi bilo najbolje rešenje za unapređenje političkog predstavljanja u Srbiji? Poboljšanje komunikacije političkih partija i izabranih predstavnika sa neformalnim grupama i inicijativama, ili formiranje institucionalnih mehanizama za uključivanje tih inicijativa i pokreta u politički život?
Posebno se zahvaljujemo Pravnom fakultetu u Nišu, koji je prepoznao značaj ove teme, i prihvatio da obezbedi respektabilnu lokaciju za održavanje.
Prijava
Dobrodošli!