Trideset organizacija građanskog društva iz tri regiona – Sandžak, zapadna i centralna Srbija prošlo je obuku o zagovaranju i izgradnji javne podrške. Obuka je deo projekta “Politike koje rade”, a organizovana je sa ciljem osnaživanja organizacija građanskog društva da kroz programe javnog zastupanja (zalaganja) izgrade i ojačaju podršku javnosti, kao i da ubuduće u svom radu, koji se tiče rešavanja problema u zajednici, više uključuje građane koje određeni problemi najviše i pogađaju.
Očekivani rezultati:
Trening su vodili predstavnici regionalnih centara za građanske politike: Edukativni centar Kruševac, Urban in Novi Pazar i Užički centar za ljudska prava i demokratiju uz mentorsku podršku trenera NKD.
Mesto i vreme održavanja:
- Zapadna Srbija – Tara, organizacije iz Užica, Nove Varoši, Bajine Bašte, Ivanjice 18.10.-20.10.
- Centralna Srbija – Vrnjačka Banja, organizacije iz Kruševca, Kraljeva, Jagodine 25.10.-27.10.
- Sandžak – Novi Pazar, organizacije iz Novog Pazara, Sjenice, Prijepolja, 1.11.-3.11.
Organizacije uključene u program obuke nemaju sve mnogo iskustva u procesu javnog zalaganja. Zato je obuka bila značajna jer im je dala mogućnost da prođu osnove koncepte: različite definicije javnog zalaganja do onih koje su sami kreirali, kao i sagledavanje uloge i mogućnosti pojedinačnih organizacija – svake u svom regionu, i uopšte sagledavanje odnosa civilno društvo i uloga građana. U procesu javnog zalaganja važno je razumevanje uloge moći (moć za, moć sa i moć od), što je podstaklo razgovor o vezi između moći, politike i učešća građana u procesima donošenja odluka. Javno zalaganje je moćan alat za preraspodelu moći, a na kojim nivoima deluje i koji su pristupi u javnom zastupanju (javni interes, građanska akcija, transformacioni pristup), kao i kako svaki od njih funkcioniše bile su teme za sebe. Dosta vremena posvećeno je načinima uključivanja zajednice u proces donošenja odluka i javnog zalaganja, kao i procesu kreiranja javnih politika.
Kraj treninga – novi početak
Upoznati sa novim pristupom javnog zagovaranja (zalaganja), učesnici su definisali probleme na čijem rešavanju će raditi u svojim sredinama. To su PITANJA MLADIH u regionu Sandžaka i centralne Srbije, dok su u zapadnoj Srbiji to problemi OSOBA U STANJU SOCIJALNE POTREBE.
Bitan segment u okviru novog koncepta javnog zalaganja jeste definisanje aktivnih pojedinaca, čijim se zalaganjem i delovanjem u zajednici kreiraju i sprovode POLITIKE KOJE RADE, a problemi rešavaju na brži i efikasniji način. Prvi korak ka tom cilju je već učinjen – organizacije su odredile potencijalne AKTERE u svojim sredinama, za koje smatraju da mogu postati IGRAČI, odnosno građani koji poseduju i generišu energiju potrebnu za izgradnju boljeg društva.
Naučeno ide na proveru
Kako bi učesnici treninga u javnosti proverili i potvrdili važnost tema koje su na obuci definisali kao prioritetne za zajednicu, tokom novembra u 9 gradova održaće se info događaji različitog tipa. Putem forum (video) teatra, okruglih stolova, debata sa prepoznatim lokalnim učesnicima – akterima, fokus grupa, anketa, učesnici će prikupiti ideje i potrebne informacije za rešavanje prepoznatih prioritetnih pitanja u svojoj lokalnoj zajednici.
Šta dalje?
Za iste organizacije i učesnike tokom decembra nastavlja se obuka. Oni će tada predstaviti rezultate i prikupljene informacije sa info događaja i krenuti u pripremu akcionog plana (plana izgradnje javne podrške) za svoj region/grad. Planovi će rezultirati predlozima projekata koje će organizacije do kraja decembra dostaviti komisiji Nacionalne koalicije za decentralizaciju.
Da li će se u razradi konkretnih projekata organizacije umrežiti i kako, na njima je, kao što je na NKD-u da početkom 2014. godine finansijski podrži najbolja tri projekta. Pravu ilustraciju „politika koje rade“ kroz ova tri projekta pratićemo u prvoj polovini naredne godine.