Koliko su građani upoznati sa pojmom transparentnosti i zašto bi ona trebala da bude važna građanima?
O transparentnosti lokalnih samouprava i o tome zašto je participacija građana na najnižem nivou u Srbiji, razgovarali su u podkastu „Direktno“, Danijel Dašić, direktor NKD-a i Zlata Đorđević iz Transparentnosti Srbija .
„Vlastima odgovara da građanima transparentnost ne bude važna i da ih ne uključuju u procese“, ukazuje Danijel Dašić iz Nacionalne koalicije za decentralizaciju.
Iako postoje propisi i zakoni koji jasno definišu kako se građani uključuju u procese, vlastima odgovara da građanima to ne bude bitno i da se ne uključuju.
Istraživanje lokalnog indeksa transparentnosti koje Transparentnost Srbija sprovodi od 2015. godine, po rečima Zlate Đorđević, doprinelo je poboljšanju transparentnosti u Srbiji.
“Lokalne samouprave su počele da se takmiče. Da nas zovu i da nas pitaju šta da uradimo kako bismo bili bolji. Imali smo takve primere da su dolazili da im držimo obuku kako da budu transparentniji – neverovatan je uspeh koji smo postigli u nekim opštinama”, kaže ona. Ipak, postoje oblasti koje su u najvećem broju opština i dalje “zatajene”. Kao najgori primer, Đorđević navodi skupštine i veća.
Sa druge strane, Danijel Dašić kaže da je sadašnja vlast tokom ovih deset godina dobre edukacije od Evropske unije postala đak koji tačno zna šta da napiše – kako bi dobio dva minusa.
“Oni su generalno sve procedure i propise usvojili, ali se onda strahovito trude da ih ne koriste ili minimalno koriste da bi proces bio ispoštovan, a u stvarnosti nema ništa od toga”, ocenio je Danijel Dašić iz Nacionalne koalicije za decentralizaciju za podkast Direktno.
Podkast vodila: Sanja Kosović