Nacionalna konferencija o decentralizaciji, koju su organizovali Nacionalna koalicija za decentralizaciju (NKD) i Kancelarija Nacionalnog saveta za decentralizaciju Republike Srbije u partnerstvu sa Misijom OEBS u Srbiji, Savetom Evrope i Balkanskim fondom za lokalne inicijative (BCIF), održana je 29. i 30. marta 2010. godine u zgradi Narodne skupštine u Beogradu.
Celokupnu galeriju događaja možete pogledati ovde
Tema konferencije bili su predstojeći koraci u procesu decentralizacije Srbije, o čemu su govorili domaći i strani eksperti, učesnici i gosti Konferencije.
Nacionalnu konferenciju o decentralizaciji otvorio je Jovica Petković iz sela Miroševce kod Leskovca, koji je govorio o uticaju centralizovanog sistema upravljanja na svakodnevni život u Srbiji, a prisutnima su se obratili i Boris Tadić, predsednik Republike Srbije, Vensan Dežer, šef Delegacije Evropske unije u Srbiji, Tomas Mur, zamenik šefa Misije OEBS u Srbiji, Konstantin Jerokostopulos, ambasador i specijalni predstavnik generalnog sekretara Saveta Evrope u Srbiji, Nenad Čanak, predsedavajući Nacionalnog saveta za decentralizaciju Republike Srbije, Mlađan Dinkić, potpredsednik Vlade i ministar ekonomije i regionalnog razvoja, Diana Dragutinović, ministarka za finansije u Vladi Republike Srbije, Duško Radaković, državni sekretar u Ministarstvu za državnu upravu i lokalnu samoupravu, kao i drugi zvaničnici, predstavnici civilnog društva i akademske zajednice.
Budući da je Vlada Republike Srbije poverila Nacionalnom savetu za decentralizaciju Republike Srbije i ekspertskoj grupi Saveta posao izrade Strategije decentralizacije Srbije, cilj Konferencije bio je pokretanje što šireg dijaloga, uz uključivanje svih relevantnih aktera, radi razmene informacija, znanja i iskustava u procesu pripreme Strategije decentralizacije.
Drugi dan Konferencije bio je organizovan u tri tematska panela koje su otvorili referentni eksperti iz zemlje i inostranstva: 1. Model decentralizacije, 2. Proces decentralizacije, 3. Finansijska samostalnost: fiskalna i imovinska decentralizacija. Konferenciji je prisustvovalo oko 200 učesnika – opštinskih, gradskih i pokrajinskih i republičkih funkcionera, aktivista nevladinog sektora i predstavnika međunarodnih organizacija – a o njoj je izveštavalo sedamdesetak domaćih i stranih novinara.