Prema najnovijim rezultatima koji se odnose na aktivnost narodnih poslanika u periodu od 16. aprila do 30.juna (izvor: Otvoreni parlament), gde je rad u plenumu trajao svega 31 dan, usvojen je 31 zakon, podneta su 232 amandmana, a poslanici su se obratili 3133 puta. Prema skupštinskim transkriptima, 109 poslanika u navedenom periodu se nijednom nije obratilo, što znači da je aktivnost više od trećine poslanika u parlamentu-ćutanje. Ovo nimalo ne iznenađuje, već je samo nastavak prakse koja se primenjuje godinama unazad-tačnije od uvođenja proporcionalnog izbornog sistema 2000. godine.
Proporcionalni izborni sistem omogućio je ovakvu „ćutljivost“ tj. neaktivnost u Parlamentu. Dok god su narodni poslanici odgovorni isključivo političkim partijama koje ih na tu poziciju postavljaju, a ne građanima, stanje se neće promeniti.
Nacionalna koalicija za decentralizaciju upravo u ovom pitanju vidi prioritet političkih reformi u društvu. Važna su i prava manjina, i ženska prava i siromaštvo i preveliki broj zaposlenih u javnoj upravi, ali ovo pitanje je prvo. Zašto? Zato što se sa postojećim izbornim sistemom u kome su narodni poslanici partijski vojnici ne može sprovesti nijedna reforma koja na pravi način uključuje gradjane i javnost, a samim tim i predstavlja njihove interese i potrebe.
Uz podršku stručne javnosti, zalažemo se za izmenu postojećeg i uvođenje takvog izbornog sistema koji će kroz veći broj izbornih jedinica obezbediti veću personalizaciju poslanika, veću reprezentativnost građana u Parlamentu, kao i odgovornost narodnih poslanika prema svojim biračima.
Svako ume da digne ruku kada mu se to kaže, ali ko će dići glas u Parlamentu kada su interesi građana suprotstavljeni interesima građana Srbije?
Skupština će postati Narodna skupština tek sa ozbiljnom reformom izbornog sistema!