Poverenica za zaštitu ravnopravnosti je povodom Međunarodnog dana žena izdala saopštenje u kome je pored čestitke navela da, iako su tokom godina učinjeni brojni pomaci „žene u našem društvu i dalje nisu ravnopravne u brojnim segmentima društvenog života.
Diskriminacija žena najočiglednija je na tržištu rada, u oblasti zdravstva i zbog porodičnog i bračnog statusa. U posebno nepovoljnom položaju su žene prilikom zapošljavanja, trudnice i porodilje, kao i žene iz marginalizovanih grupa koje su izložene riziku od višestruke diskriminacije: Romkinje, žene sa invaliditetom, starije žene iz ruralnih područja. Zabrinjava podatak da je u prva dva meseca ove godine šest žena ubijeno u porodičnom i partnerskom nasilju, koje predstavlja najdrastičniji vid kršenja ženskih ljudskih prava.
Prema broju podnetih pritužbi Povereniku za zaštitu ravnopravnosti, pol kao osnov za diskriminaciju i dalje je u vrhu, a rezultati poslednjeg istraživanja o odnosu građana i građanki prema diskriminaciji, pokazuju da su žene i dalje jedna od najdiskriminisanijih populacija u Srbiji.
Zbog svega ovoga, Dan žena je još jedna prilika za podsećanje da svi zajedno moramo uložiti napor u cilju postizanja istinske rodne ravnopravnosti u našem društvu, jer samo tako možemo da izgradimo pravedniju i bolju zajednicu u kojoj su svi njeni članovi i članice ravnopravni.“
Kakav je plan Vlade za dalje unapređenje položaja žena u društvu, pa samim tim i politici može se videti u Nacionalnoj strategiji za rodnu ravnopravnost ali i u istraživanjima koja su radile nezavisne institucije i organizacije.