Nataša Čorbić, direktorka Kancelarije Nacionalnog saveta za decentralizaciju
– Javno mnjenje nema jasno definisane stavove svaki put kada politička i društvena elita nije jasno definisala svoje stavove po tim pitanjima. S obzirom na to da možemo da čujemo prilično oprečne stavove o tome da li je proces decentralizacije dobar ili ne, negde se i kroz ovo istraživanje susrećemo sa nedovoljno jasno definisanim stavovima i kod građana. Na veliki broj pitanja građani ne odgovaraju jer ne znaju šta da misle ili nemaju stav, ali je ohrabrujuće to da onaj deo populacije koji ima odgovore vrlo dobro razume i u većem broju podržava proces decentralizacije, pa i regionalizacije, doduše u nešto manjem procentu.
Postoji i diskrepanca javnog mnjenja prema samim pojmovima decentralizacije i regionalizacije i onoga što oni suštinski znače. Uvek se beleži veća podrška decentralizaciji onda kada građane pitate konkretno, na primer, „da li ste za to da se odluke donose na onom nivou na kom se primenjuju?“. Kada tako pitate građane, 60 odsto njih je „za“. Ova tvrdnja jeste suština onoga što decentralizacija jeste i predstavlja princip supsidijariteta koji se vodi kao jedno od osnovnih načela decentralizacije.
Građani jesu krajnji korisnici decentralizacije, zbog njih mi i postojimo i zbog njih smo ušli u ovaj proces. Smatramo da nam država nije decentralizovana i da odlučioci treba da budu što bliži građanima, da oni što više učestvuju u donošenju odluka. Na žalost, bar je takav do sada bio slučaj, građani prosto ne učestvuju u ovom procesu. To i ne čudi. Oni bi morali da budu dobro informisani i zainteresovani za ove procese, ali smo mislili da je za početak bitno da ih pitamo koliko o tome znaju i kako gledaju na te procese u ovom trenutku, kako bi na taj način i mi dobili smernice za budući rad i mogli da jasnije profilišemo sardržaj naših aktivnosti u budućnosti.
Ovo istraživanje nam je pokazalo da imamo socijalni kapital koji ukazuje na to da će građani prihvatiti koncept decentralizacije i da na tome treba da radimo, da priču o tome šta decentralizacija jeste ispunimo pravim sadržajima koji svakako jesu pozitivni. Jer, dobrobiti koje bi građani Srbije imali od decentralizacije jesu veoma velike i oni bi o tome morali mnogo više da znaju. Ja verujem da bi, kada bi bili upućeniji u to šta decentralizacija zaista predstavlja, neko od narednih istraživanja pokazalo mnogo veću podršku.