Projekat finansira: Beogradska otvorena škola (BOŠ), uz podršku Ambasade Švedske u Beogradu, sprovodi program „Civilno društvo za unapređenje pristupanja Srbije Evropskoj uniji – Europe ASAP“
Projekat sprovodi: Nacionalna Koalicija za Decentralizaciju;
Trajanje projekta: Septembar 2023 – Maj 2024 (9 meseci);
Projekat “Gradovi pravde: Formirajmo zajednice po meri građana” je potpuno u skladu sa strateškom orijentacijom NKD-a, unapređenom novim metodologijama iz Švedske i Srbije.
Projekat je direktno usmeren ka problemu neprimenjivanja Human Rights Based Approach (HRBA) principa i Human Rights City (HRC) standarda pri donošenju javnih politika od strane jedinice lokalne samouprave Grada Niša. To ukazuje na nedovoljnu svest o ljudskim pravima kod donosilaca odluka, ali i kod civilnog sektora i građana, obzirom da zapisnici javnih rasprava ukazuju da do sada nije insistirano na implementaciji HRBA principa pri kreiranju lokalnih politika.
Zašto želimo da se bavimo ovom temom?
Ovim projektom želimo da pokažemo, pored ostalog, da decentralizacija mora da bude sastavni deo svih aktuelnih tema u društvu, a naročito teme ljudskih prava.
Principi na kojima insistiramo u okviru projekta omogućavaju lokalnim samoupravama da štite ljudska prava svih pojedinaca u lokalnoj zajednici, dok s druge strane HRBA principi dodatno nastoje da osnaže građane da aktivno učestvuju u procesima donošenja odluka. S tim u vezi su i istraživanja koja je NKD sprovodio poslednjih godina, a konkretnije gde su kroz istraživanje „Pratim JA“ (2022) mapirane slabosti u transparentnosti, odgovornosti i koordinaciji javnih politika u Gradu Nišu, dok je istraživanje „Da li građani imaju moć?“ (2021) ukazalo na nezadovoljstvo građana zbog nekompetentnosti, netransparentnosti i nezainteresovanosti lokalne samouprave da ove probleme unapredi kroz modernije pristupe lokalnog upravljanja i donošenja odluka. Neusvajanjem HRBA i HRC principa, demokratski principi su narušeni jer građani nemaju jednake mogućnosti da se čuje njihov glas u pitanjima koja utiču na njih u odnosu na građane koji žive u onim sredinama u kojima se HRBA principi primenjuju i implementiraju u svakodnevni život lokalnog upravljanja. Samim tim, odluke koje se donose nisu, niti mogu da budu, u interesu građana, obzirom da se ne donose na inkluzivan i transparentan način. Posledice ovakvog postupanja uključuju socijalne tenzije, korupciju, nepoverenje građana i druge izazove.
Naš cilj je kreirati indeks koji će objediniti sve aspekte problema ljudskih prava, gledajući kroz prizmu decentralizacije i regionalnog razvoja, a čija će metodologija biti kreirana u skladu sa HRBA principima, Okvira saradnje Ujedinjenih nacija za održivi razvoj (UNSDG); Poglavljem 23 pristupanja Srbije EU; Članom 2. Treaty of European Union; Human Rights Cities Indicators (Raoul Wallenberg Institute of Human Rights and Humanitarian Law); Metodologijom Vital Sign Analize; Uredbom o utvrđivanju metodologije za izračunavanje stepena razvijenosti regiona i jedinica lokalne samouprave („Sl. glasnik RS“, br. 68/2011).
Projektne aktivnosti i rezultati:
- Metodologija za izradu Indeksa pristupačnosti ljudskih prava – kreirana uz pomoć eksperata SANU-a i eksperata NKD-a za decentralizaciju i ljudska prava. Ova metodologija je jedinstvena po svojoj adaptibilnoj karakteristici u smislu da će biti primenjiva na različite gradove širom Srbije;
- Indeks koji prikazuje koji je stepen pristpačnosti ljudskih prava u ruralnim sredinama Grada Niša – osnov za dalje zagovaranje u oblasti ljudskih prava;
- Inovativni portal u okviru NKD sajta sa nazivom “Mi, građani Srbije!” koji će na holistički način prikazati šta decentralizacija znači za meštane ruralnih zajednica u Nišu, kako vide implementaciju ljudskih prava u svojoj sredini i da li imaju sve neophodne uslove da ostvare sva osnovna ljudska prava garantovana Ustavom Republike Srbije;
Projekat i njegovi rezultati će po prvi put u Srbiji postaviti temelje za sistematično zagovaranje za ljudska prava kroz prizmu decentralizacije!