Projekat finansira: Američka agencija za međunarodni razvoj, USAID, u okviru Projekta za unapređenje javnih nabavki;
Projekat sprovodi: Nacionalna Koalicija za Decentralizaciju;
Trajanje projekta: Maj 2023 – Mart 2024 (10 meseci);
Projekat “Changemaker award” ima za cilj da održi napore u jačanju nadzora javnih nabavki, a u okviru koga će biti kreirana sama godišnja nagrada za “Changemaker award”, za pokretače promena, koja će proslaviti one koji se bore protiv korupcije, izuzetne pojedince koji dolaze iz civilnog društva, istraživačke novinare i zajednicu koja se okuplja oko privatnog sektora.
Takođe će se kroz ovaj projekat doprineti postizanju cilja Projekta za poboljšanje efikasnosti nadzora nad javnim nabavkama I jačanje pozicije OCD-a, istraživačkih novinara i nastojanja pojedinaca iz privatnog sektora koji doprinose fer, otvorenom, nediskriminatornom i transparentnom procesu javnih nabavki, a na nacionalnom i lokalnom nivou.
Unapređenje projekta javnih nabavki u Srbiji podržava napore u borbi protiv korupcije i nadzora javnih nabavki na nacionalnom i opštinskom nivou. Projekat takođe radi na razvoju i unapređenju mehanizama za međuinstitucionalnu saradnju i saradnju između organa javne vlasti kako bi se smanjile mogućnosti za korupciju i zloupotrebu javnih sredstava u javnim nabavkama.
Istraživanja pokazuju da se nedovoljno poklanja pažnja i da nedostaje svest javnosti o kritičnim pitanjima u upravljanju koja utiču na kvalitet života građana Srbije. Jedan od ciljeva Projekta je da se povećaju kapaciteti OCD-a, istraživačkih novinara i privatnog sektora, a koji se tiču podizanja svesti o nepravilnostima u potrošnji i rukovanjem državnim budžetom, posebno u oblastima visokog rizika i uticaja kao što su javne nabavke. Projekat će raditi sa svim zainteresovanim stranama na poboljšanju njihovih veština za razvoj i sprovođenje komunikacijskih kampanja koje privlače više pažnje javnosti i usmeravaju na ključne nalaze i trendove identifikovane u izveštajima nadzornih institucija.
Projekat će angažovati zainteresovane strane i podržati identifikaciju inovativnih pristupa za praćenje i komuniciranje javnosti o neefikasnostima i nepravilnostima u nabavkama, istovremeno stvarajući mogućnosti za OCD, novinare, privatni sektor da sarađuju sa donosiocima odluke u Srbiji i postanu partneri za fer i otvorene procese konkurencije. u javnim nabavkama. Veća transparentnost, odgovornost, usaglašenost u javnim nabavkama značajno će umanjiti mogućnost zloupotrebe i korupcije, a istovremeno poboljšati kvalitet usluga i roba koje se pružaju građanima. U svakoj razvijenoj, demokratskoj zemlji ovo partnerstvo podiže uspeh i više mogućnosti za rast, te se kroz ovaj projekat želi postići baš to – novi pristup u Srbiji po pitanju sprečavanja korupcije i realizacije javnih nabavki.
Još jedan od ključnih ciljeva jeste da projekat uspostavi kriterijume, metodologiju evaluacije, selekciju i program za određivanje izuzetnih doprinosa vladavini prava i dobrom upravljanju, a da se sve to prožme kroz pomenutu nagradu “Changemaker award”. Nagrada će konkretnije biti imenovana tokom realizacije projekta. Kriterijumi za izbor će posebno navesti napore pojedinaca koji dolaze ciljnih zajednica koji su u protekloj godini, ili za vreme prve polovine trajanja projekta, imali uočljiv uticaj na izveštavanje o borbi protiv korupcije, naročito u sistemu javnih nabavki. Karakteristično je što će NKD razvijati kriterijume i poziv za nominacije za “Changemaker Awards” svake godine, počev od 2023, pa narednih 5 godina. Biće obezbeđene tri kategorije nagrade godišnje –jedna za novinara, jedna za aktivne građane jedna za pojedince iz privatnog sektora. Ono što će biti karakteristično za process nominacije jeste da će svaki građanin ili organizacija Srbije može da predloži osobu za koju veruje da se uklapa u Changemaker profil koji će biti izrađen za potrebe ovog projekta. Konačnu odluku o tome ko će dobiti pomenutu nagradu donosiće panel nezavisnih recenzenata, odnosno nezavisni selekcioni odbor, čija će imena i polja ekspertize biti javno objavljene kada selekcioni odbor bude sastavljan.
Planirane aktivnosti:
- Sprovođenje desk istraživanja, održavanje sastanaka, sprovođenje ankete sa uzorkom od 1000 ispitanika, prikupljanje javno dostupnih informacija, analiziranje aktuelne situacije u Srbiji, a sa namerom da se dođe do najpogodnijeg predloga za Nagradu “Changemaker Award”;
- Stvaranje prvog “Changemaker profila” u Srbiji, za potrebe ove niše;
- Kreiranje i razvoj metodologije, kriterijuma podobnosti, procesa evaluacije za nagradu i sastavljanje Nezavisne komisije za evaluaciju za nominacije za nagradu – sazivanje i kreiranje nezavisnog selekcionog odbora za selekciju dobitnika nagrada;
- Kreiranje otvorenog poziva za nominacije;
- Prikupljanje i evaluacija nominacija;
- Organizovanje ceremonije, pozivanje gostiju zarad učešća na ceremoniji, sa prethodno i uručivanje nagrada dobitnicima koje odaberu članovi nezavisnog selekcionog odbora;