Prosečna zarada po zaposlenom u junu 2024 godine iznosila je 95.804 dinara neto, što je tačno 4.366 dinara manje u odnosu na maj mesec (dakle prethodni mesec) iste godine. Zašto je to tako?
Da li ovo predstavlja trend pada u prosečnim platama u Srbiji i šta je uzrok tome?
Naime, na osnovu najnovijeg saopštenja Republičkog Zavoda za Statistiku (RZS) od dana 26.08.2024 godine, vidimo očigledan pad od 4,36% u prosečnoj zaradi na nivou Srbije.
Da dodatno pojasnimo, RZS je za maj mesec 2024. godine izneo podatak da je prosečna zarada po zaposlenom bila 100.170 dinara, a sada za već naredni mesec iznosi 95.804 dinara, odakle dobijamo gore pomenutu razliku od -4.366.
Mnogi bi mogli da kažu da se sve slomilo na najvišim platama, odnosno na onima koji najviše zarađuju u Srbiji, ali to nije baš tako.
Obzirom da vidimo da je prosečna neto medijalna zarada u maju mesecu bila 77.571 dinar, a u u najnovijem saopštenju je ona 74.185 dinara, gde dobijamo razliku od -3.386 dinara.
Dobro znamo da je neto MEDIJALNA zarada cifra koja nam govori koliko polovina od apsolutno svih zaposlenih građana Srbije zarađuje u proseku.
Dakle kola se slomiše baš na onoj polovini koja zarađuje najmanje, opet!
Za one vizuelne tipove, koji bi da vide svojim očima ovu razliku, predstavljamo vam zvaničnu Instagram stranicu naše pomenute institucije u kojoj možete videti ove razlike
Dodatno, za one koji bi samostalno da provere sve ove podatke, delimo linkove:
- Javno saopštenje RZS za prosečnu zaradu po zaposlenom u maju: https://www.stat.gov.rs/sr-latn/vesti/statisticalrelease/?p=15224
- Javno saopštenje RZS za prosečnu zaradu po zaposlenom u junu: https://www.stat.gov.rs/sr-latn/vesti/statisticalrelease/?p=15254&a=24&s=2403
Ako pored svega ovoga uzmemo one informacije koje se tiču prosečne potrošačke korpe, pa naročito te iste potrošačke korpe uporedimo po regionima, kao što je već pisano u jednom od prethodnih tekstova na ovu temu (jedan od tekstova videti OVDE), onda vidimo da je za sve građane iz statističkih regiona van Beograda ovo veliki ekonomski udarac „po džepu“, pa prosto bilo bi dobro da se iskomunicira zašto je to tako?
Zašto najsiromašniji opet podnose najveći ceh? Ima li nekog racionalnog objašnjenja – sigurni smo da ima, samo ga nekako još nismo videli i čuli.
Hvala onima koji nam budu objasnili ovaj fenomen!
Autor: Tadija Mitić