Nacionalna koalicija za decentralizaciju predstavila je rezultate godišnjeg Indeksa održivosti organizacija civilnog društva u Srbiji za 2022. godinu, koji je izrađen uz podršku Američke agencije za međunarodni razvoj. Tim povodom je 12. oktobra održana je panel diskusija u Deli prostoru u Nišu.
Celokupna održivost civilnog društva u 2022. ostala je ista kao i prethodne godine (ocena 4.3), iako su dve dimenzije – Pravno okruženje i Finansijska održivost – blago pogoršane.
Pravno okruženje se pogoršalo usled raznih vrsta pritisaka usmerenih na organizacije i aktiviste kako bi im se otežao rad. Bili su izloženi maltretiranju, pretnjama od strane policije i privatnih obezbeđenja pojedinih kompanija.
Finansijska održivost je opala usled smanjenih korporativnih davanja, dok je ekonomska kriza praćena inflacijom od 15% uzela danak u sektoru.
Kada je reč o ostalim dimenzijama koje se mere, Zagovaranje, Pružanje usluga, Infrastruktura sektora i Slika u javnosti, one su ostale nepromenjene u odnosu na 2021.
U blagom su porastu samo Organizacioni kapaciteti.
Kontekst u kome su OCD delovale u 2022. bio je veoma specifičan
U Srbiji su aprila 2022. održani izbori za predsednika, predstavnike u Narodnoj skupštini i lokalne pozicije u dvanaest opština i dva grada, uključujući glavni grad Beograd. Izborni proces trajao je veći deo godine, a nova vlada je uspostavljena u oktobru. Tokom ovog perioda komunikacija između OCD i vlade bila je još slabija nego obično, jer su institucionalni i politički procesi uglavnom bili stopirani. Opozicija je osvojila trećinu mesta u Parlamentu te sastav novog Parlamenta pruža OCD novu, iako ograničenu, mogućnost za zagovaranje i pozivanje na odgovornost. Nova Strategija za stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva u Republici Srbiji za period od 2022.do 2030. godine ne uliva puno nade da će okolnosti zaista i da se promene na bolje.
Vlada Srbije nastavila je da balansira svoju spoljnu politiku između Zapada i Rusije. Iako je Srbija podržala većinu rezolucija Ujedinjenih nacija (UN) kojima se osuđuje ruska agresija u Ukrajini, ona se nije pridružila sankcijama Rusiji. U isto vreme, izveštavanje većine najuticajnijih provladinih medija sa nacionalnom frekvencijom, bilo je prorusko i sadržalo je dezinformacije. Takvo izveštavanje podstaklo je napade na OCD koje su decenijama označavane kao izdajnici i sluge Zapada. U izveštaju Evropske Komisije o Srbiji za 2022 se takođe zaključuje da je u procesu pristupanja EU – uključujući reforme potrebne radi osiguranja sistemske saradnje između vlade i civilnog društva – ostvaren ograničeni napredak tokom 2022.
Prema podacima Agencije za privredne registre, broj OCD, zadužbina i fondacija nastavlja da raste, mada nema javno dostupnih podataka o novoregistrovanim OCD. Pritom, mnoge inicijative na lokalnom nivou i dalje izbegavaju da se registruju, radeći umesto toga kao neformalne grupe, delimično usled administrativnih i finansijskih opterećenja registracije i poslovanja kao registrovanog subjekta.
Detaljni rezultati istraživanja prezentovani su na panel diskusiji na kojoj su učestvovali aktivisti i članovi organizacija civilnog društva:
- Marija Peternel (Multivox),
- Danko Nikolić (Zaječarska inicijativa),
- Filip Jovanović (Lokalna Fondacija Niš).
Nalaze istraživanja prezentovao je ekspert za civilno društvo Dragan Srećković, jedan od autora Indeksa održivosti (koautori istraživanja su Bojana Selaković iz Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji i Aleksandra Galonja iz Partners Global).
Zaključci sa održanog panela slični su kao i prethodnih godina
Kontekst u kome deluju OCD ostaje i dalje nepovoljan. Vlasti su neprijateljski nastrojene ka nevladinom sektoru, društvo je duboko polarizovano i puno nepoverenja. Državni konkursi za dodelu sredstava su i dalje netransparentni i namešteni. Najveći deo novca odlazi “lažnim” organizacijama civilnog društva. S druge strane, smanjena su i korporativna davanja, donatorski grantovi se ukrupnjuju, što predstavlja opasnost za opstanak organizacija van velikih gradova. Svetla tačka jesu male zajednice građana koje prepoznaju dobre namere i koje su spremne da se okupe oko zajedničkih ciljeva. Takođe, zaključeno je da je potrebno ojačati solidarnost među samim OCD i kroz medije približiti svoj rad građanima Srbije, jer ako želimo stići daleko, moramo trčati zajedno.
Kompletan izveštaj možete naći na sledećem linku.
Sadržaj ove publikacije ne odražava nužno stavove USAID ni Vlade SAD.