Da li srbija ide prema apsolutnoj centralizaciji, koja se sada oseća praktično i u samom Beogradu?
O decentralizaciji u Srbiji razgovarali su u podkastu „Direktno“, Danijel Dašić, direktor NKD-a i politikolog Duško Radosavljević.
Teško je naći pravog protivnika decentralizacije, iako nju ne nalazimo u praksi, kaže politikolog Duško Radosavljević. Razlog tome je finansijske prirode, odnosno namera da se kapital koncentriše u jednom centru moći.
„Kada neke stvari koje su jako bliske ljudima popnete na nivo države, odnosno centralnog Beograda, naravno da ljudi ne mogu imati osećaj za mala mesta. A mi smo zapravo zemlja onog prosečnog građana koji ne može da ostvari bilo koje svoje pravo“, kaže Radosavljević.
Iz daljine se može dobro vladati, ali se samo iz blizine može dobro upravljati
Pored finansijske autonomije postoje i teritorijalna i politička autonomija koje definišu stepen decentralizacije, objašnjava Danijel Dašić. U poslednjih 12 godina sve tri kategorije su značajno opale.
„Bilo je nekih pomaka, međutim, kako se pokazalo koliko oni sklanjaju moć iz ruku čelnika vlasti, onda je ta famozna politička volja nestajala. Ukratko, ako nekoga izaberemo kao gradonačelnika, on mora prevashodno da bude odgovoran građanima koji su ga birali, a ne njegovoj političkoj partiji“, kaže direktor Nacionalne koalicije za decentralizaciju Danijel Dašić.
Podkast vodila: Sanja Kosović