Nakon izbora u Srbiji održanih u junu ove godine, lokalni aktivisti su u mestima u kojima žive prikupili informacije i utiske o izbornom procesu i konstituisanju lokalnih vlasti. Informacije i mišljenja aktivista su objedinjeni u ,,Zbori o izborima’’ na lokalnom nivou u 10 gradova i opština: Nišu, Požarevcu, Knjaževcu, Mladenovcu, Smederevu, Prokuplju, Somboru, Valjevu, Ćupriji, i Pančevu.
Lokalni aktivisti prikupili su informacije i izneli ocene o predizbornoj kampanji, izbornom danu i konstituisanju izvršne vlasti u svojim gradovima. Uočene su brojne nepravilnosti koje su se ponavljale u gotovo svim istraživanim lokalnim sredinama – funkcionerska kampanja, zloupotreba epidemije u predizborne svrhe, pristrasnost u medijskom izveštavanju, kupovina glasova… Iz njihovih izveštaja izdvojili smo najkarakterističnije primere zloupotreba u pomenutih 10 lokalnih samouprava:
Zbori Niš: Ono što je obeležilo kampanju u Nišu jesu bakljade na krovovima zgrada, prilikom kojih su članovi Srpske napredne stranke skandirali uvredljive poruke opozicionim liderima. Pored ugrožavanja bezbednosti stanara tih zgrada, pripadnici ove stranke su i epidemiološki izazivali rizik, jer su ta okupljanja bila aktivna u aprilu mesecu, dok je na snazi bila zabrana okupljanja, a broj obolelih od Kovida na vrhuncu… Ono što predstavlja jednu vrstu presedana oko izbora gradonačelnika, jeste da je ministarka saobraćaja i potpredsednica Vlade Srbije Zorana Mihajlović, dan pre skupštinske sednice Grada Niša, čestitala Dragani Sotirovski postavljenje na novu dužnost, i to putem društvenih mreža.
Zbori Požarevac: Najveća povreda bila je pojava kupovine glasova ili tzv. “Bugarskog voza”, nakon čega je podneta prijava policijskoj upravi. U pitanju je jedna škola, koja predstavlja najvažniju tačku u izbornom danu, jer se u njoj nalaze četiri biračka mesta sa više od 5500 glasača. Tog dana na punktu koji je formiran preko puta škole od strane SNS-a mogli su se primeti brojni gradski funcioneri i direktori javnih preduzeća. Čitavog dana gradom su kružili džipovi, a u više navrata primećeno je prisustvo Zorana Milojevića Zelje, koji je bio okružen telohraniteljima… Najočigledniji primeri funkcionerske kampanje bili su otvaranje Lidl-a, koje je kasnilo par meseci kako bi bio otvoren pred izbore, i potpisivanje ugovora o ustupanju zemljišta za izgradnju fabrike kafe, koje je pomereno za predizbornu kampanju.
Zbori Mladenovac: Ono što je obeležilo predizborni period i još više stavilo svetlo na nesrazmernost u pojedinim pravima građana jeste mogućnost slobodnog kretanja tokom vanrednog stanja u vreme policijskog časa tokom pandemije u Mladenovcu. Tu mogućnost imali su lokalni funkcioneri, omladina Srpske napredne stranke i predsednici mesnih zajednica, takođe članovi SNS-a… Tokom čitavog izbornog dana uočen je veliki broj vozila u blizini biračkih mesta koja su dovozila građane na glasanje.
Otvaranje Lidla u Požarevcu, foto: Neda Stojićević
Zbori Smederevo: Iako je bila nosilac liste, sada već bivša gradonačelnica Jasna Avramović nije izabrana za gradonačelnicu, već je na mesto gradonačelnika izabran Jovan Beč, koji je bio direktno suprotstavljen bivšoj gradonačelnici, iako su članovi iste stranke. Pre početka i u toku kampanje, gradonačelnica Jasna Avramović je direktno napadana u lokalnim medijima bliskim suprotstavljenoj struji SNS-a.
Zbori Prokuplje: U blizini sedišta Srpske napredne stranke bila su smeštena 3 biračka mesta u zgradi Radničkog univerziteta koja je samo 50 metara udaljena od sedišta pomenute stranke. Moglo je da se primeti kako glasači odlaze u ove prostorije i izlaze iz njih na glasanje, što upućuje na to da su u stranku išli po nekom dogovoru i moguće instrukcije.
Zbori Sombor: Činjenica koja najviše zabrinjava jeste da je član gradskog veća za ekologiju i zaštitu životne sredine Slobodan Stanić u Republici Hrvatskoj 1997. osuđen u odsustvu za ratne zločine nad civilima i ratnim zarobljenicima. Tereti se da je ratnog zarobljenika mučio, a zatim streljao i bacio u provaliju. Slučaj je rezultirao prvostepenom presudom kojom je osuđen na 20 godina zatvora.
Zbori Valjevo: Zabeležena je i zloupotreba javnih resursa od strane valjevskog SPS-a, nosioca liste Đorđa Milanovića i kandidata za odbornika Zorana Stepanovića koji su ujedno i direktori JKP Vodovod Valjevo i JKP Toplana Valjevo. Agencija za borbu protiv korupcije je protiv ovih lica izrekla meru javnog objavljivanja preporuke za razrešenje sa javne funkcije. Naime, ova lica su iskoristila poslovne prostorije svojih preduzeća za potrebe snimanja promotivnog spota.
Zbori Ćuprija: Ono što je upečatljivo u Ćupriji je nepostojanje opozicije, kako one koja se opredelila za bojkot, tako ni opozicije koja je uzela učešće na izborima… U lokalnim medijima je favorizovana Srpska napredna stranka, ali i na lokalnim portalima koji objektivnije izveštavaju, poput Infocentrale i Centralmedie, dominirao je SNS iz razloga jer druge političke opcije nisu bile aktivne u ovoj kampanji.
Zbori Pančevo: Ono što su lično zapazili posmatrači bio je automobil bele boje, marke BMW, novosadskih registarsih oznaka ispred koga se odvijala očigledna kupovina glasova i koji je s vremena na vreme menjao svoju poziciju u krugu ispred biračkog mesta broj 55 (Poljoprivredna škola „Josif Pančić“). SPS je okarakterisan kao glavni akter ove radnje.
Zbori Knjaževac: Jedna od fabrika otvorenih tokom predizborne kampanje je i nemačka kompanija “Hatiba” za čije je otvaranje zaslužan Kabinet predsednika Republike Srbije, kako je istakao predsednik opštine Milan Đokić. Pored toga, Knjaževac je dobio i novi pogon kompanije “SCS.plus” u kome će se proizvoditi proizvodi od brizgane i duvane plastike. “SCS.plus” je označio početak rada pogona takođe u prisustvu predsednika opštine. U centru pažnje bila je i izgradnja hotela na Banjici, kao projekat razvoja banjskog turizma, koja je stopirana zbog pandemije koronavirusa. Projekat izgradnje hotela na Banjici dobio je podršku predsednika Srbije o čemu je govorio je i Miroljub Božinović, član Opštinskog odbora Srpske napredne stranke.
Izbornim istraživanjima lokalnih aktivista i Zbornikom o izborima želimo javnosti da skrenemo pažnju na sliku izbora iz ugla građana aktivista koja pokazuje da se izbori i dalje ne održavaju u skladu sa principima demokratskog društva, kao i na potrebu daljeg rada na unapređenju uslova za održavanje slobodnih i fer izbora.
Zbori o izborima je deo projekta ,,Građani na straži’’ koji CRTA sprovodi u partnerstvu sa Nacionalnom koalicijom za decentralizaciju sa ciljem jačanja kvaliteta i stabilnosti demokratskih procesa kroz uspostavljanje temelja za nepristrasnu procenu integriteta, transparentnosti i regularnosti izbornog procesa, tokom i između izbornih ciklusa.