Šta sve treba menjati u Ustavu? Da li će decentralizacija biti deo reforme? Kako uključiti sve relevante akrtere?
Ovo su neka od pitanja otvorenih na konferenciji “Demokratski do promene Ustava” na kojoj su učestivovali i predstavnici Nacionalne koalicije za decentralizaciju. Fondacija Centar za demokratiju, u partnerstvu sa Fondacijom za razvoj parlamenta i Fondacijom Fridrih Ebert, organizovala je konferenciju sa namerom da doprinese uključivanju stručne i šire javnosti u razmatranje promena Ustava Republike Srbije koje nam predstoje u narednom periodu.
„Naša ekspertiza jeste u tome da dođemo do građana i da im približavamo kompleksne teme kao što je promena izbornog sistema kojom se trenutno bavimo i koju smatramo značajnom društvenom promenom. Ovom konferencijom se postavljaju temelji za promene koje su ovom društvu neophodne. Takođe, smatramo da je potrebno i da se ojača građanska svest time što podržavamo angažovanje građana po konkretnim pitanjima koji se tiču kvaliteta njihovog života, jer je to njihovo legitimno pravo„, rekao je Danijel Dašić iz Nacionalne koalicije za decentralizaciju.
Uz učešće stručnjaka, predstavnika političkih stranaka i nevladinih organizacija, razmatrano je pitanje da li ustavne promene treba da se ograniče na teme definisane pojedinim pregovaračkim poglavljima i pristupnom procedurom ili će ustavna reforma biti šira i uključiti i druga pitanja. Takođe, diskusija je bila i o načinu na koji će biti utvđen predlog promene Ustava i da li će politički dijalog obezbediti učešće svih relevantnih političkih organizacija, kao i kako obezbediti da ustavna procedura bude inkluzivna i uključi što veći broj društvenih grupa i aktera.
Galeriju i više informacija o događaju možete naći ovde.