Nacionalna koalicija za decentralizaciju (NKD) je bila pozvana da 13.4.2017. u Beogradu bude jedan od sagovornika u okviru studijskog putovanja delegacije jordanskih guvernera u Srbiji. Naslov prikazuje kako bi na arapskom jeziku izgledao naziv naše koalicije. A kako bi trebalo da izgleda nastupajuća reforma državne uprave u Kraljevini Jordan, pogotovo pristup procesu decentralizacije i funkcionisanje lokalnih samouprava, to je bilo pitanje za NKD.
Nakon sastanaka sa predstavnicima Narodne Skupštine, Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu, SKGO, kao i Skupštine Vojvodine, delegacija je bila veoma zainteresovana da dobije informacije i od predstavnika NKD-a. Generalna pitanja koja su se odnosila na stepen decentralizacije u Srbiji, kakve uloge imaju u procesu centralna i lokalne vlasti, šta se može naučiti iz iskustva Srbije, dobila su sasvim novu perspektivu tokom razgovora sa Mladenom Jovanovićem, predsednikom upravnog odbora, Milenom Velojić, direktorkom i Danijelom Dašićem, programskim savetnikom.
Previše bi bilo jednostavno reći da se informacije dobijene od zvaničnih organa Republike Srbije nisu poklapale sa činjenicama prezentovanim od strane NKD-a. Nekoliko podignutih obrva su bile najbolji znak da se mišljenja o procesu decentralizacije u Srbiji dramatično razlikuju. Iznošenje činjenica o trendovima smanjenja finansija lokalu, uz primere konstantnog prenošenja nadležnosti na centralni nivo, kao i nepostojanje političke volje da se pozitivni trendovi iz perioda 2008-2012 nastave kroz ozbiljno pristupanje radu na strategiji decentralizacije su vrlo brzo uverili delegaciju guvernera Jordana da postoji velika razlika između političkih obećanja i deklaracija sa jedne strane, i realnosti života u Srbiji sa druge.
Predstavnici NKD-a su iskreno čestitali delegaciji na iskazanoj volji da primene suštinsku decentralizaciju svoje zemlje koju zasnivaju na očekivanom ekonomskom boljitku nakon primene strateških mera. Naše sugestije su se najviše odnosile na prikaz pozitivnih i negativnih iskustava koje je imala Srbija u prethodnom periodu, kao i preporuke koje se mogu izvući iz iskustva regiona i EU. Upoznali smo delegaciju Kraljevine Jordan sa osnovnim razlikama, prednostima i manama decentralizacije i dekoncentracije vlasti, kao i neophodnosti da proces delegiranja nadležnosti mora da bude praćen adekvatnim finansiranjem i uspostavljanjem mehanizama odgovornosti. I naravno, ponudili našu iskrenu pomoć i ekspertizu ukoliko je potrebno.
Sve u svemu, ovo je bilo jedno pozitivno iskustvo, gde smo naučili da i u zemlji koja ima veoma centralizovanu vlast, a nije uslovljena da vrši bilo kakve reforme, ipak postoje kvalitetni ljudi i kvalitetne ideje o tome kako unaprediti sistem državne uprave sveobuhvatnom primenom principa decentralizacije.
Nadamo se da Srbija neće otići u smeru gde ćemo mi morati za pet do deset godina da idemo u uzvratnu posetu i da učimo kako decentralizovati Srbiju. Ponovo.