Uspešna reforma javne uprave podrazumeva uključivanje građana u proces donošenja odluka, na nacionalnom i lokalnom nivou i osnaživanje organizacija i udruženja za praćenje reforme na lokalu.
Nacionalna koalicija za decentralizaciju je, potpisivanjem Memoranduma o saradnji 19.4.2017. postala članica Nacionalne radne grupe (NRG) za praćenje reforme javne uprave u okviru Weber platforme koju koordiniše Centar za evropske politike.
NRG su nacionalni konsultativni mehanizmi koji imaju za cilj da uključe civilno društvo u dijalog sa predstavnicima nadležnih organa o osmišljavanju i praćenju procesa reforme javne uprave (RJU) na Zapadnom Balkanu.[1] NRG se osnivaju u svakoj od država Zapadnog Balkana, kao nadgradnja na nacionalnom nivou šireg konsultativnog mehanizma za dijalog o RJU – regionalne WeBER platforme.
Logika osnivanja NRG jeste da se samo osnaživanjem lokalnih nevladinih aktera i jačanjem inkluzivne demokratije na nacionalnom i lokalnom nivou, može održati isti pritisak na vlade, da u periodu nakon pristupanja ovih država Evropskoj uniji, nastave sa sprovođenjem, često teških i neugodnih administrativnih reformi.
NKD je kroz članstvo u ovoj radnoj grupi naročito zainteresovana za praćenje procesa reforme javne uprave u oblasti kreiranja, usvajanja i primene Strategije decentralizacije Srbije.
Nakon potpisivanja memoranduma, za sve organizacije članice radne grupe održan je trening za Efektivno praćenje javnih politika.
[1] Konceptni dokument sastavljen je u okviru trogodišnjeg WeBER projekta (Western Balkans Enabling Project for Civil Society Monitoring of Public Administration Reform – WeBER) finansiranog od strane Evropske unije i su-finansiranog od Kraljevine Holandije.
Posetite WeBER internet prezentaciju: http://www.par-monitor.org/.