“Organizacije civilnog društva: da li znamo kome i kako se obraćamo; ko su nam saradnici, kako uključujemo zajednicu u određivanje tema za dnevni red i procese donošenja odluka; kako komuniciramo sa zajednicom i koliko osluškujemo potrebe grupa sa kojima radimo, kako doživljavamo koncept moći, a kako razumemo pojmove participativna demokratija i socijalna pravda?”
Ovo su samo neka od pitanja kojima su se kroz devetodnevni rad i aktivno učešće na treningu za trenere “Izgradnja javne podrške” bavili predstavnici organizacija Edukativni centar Kruševac, Urban in Novi Pazar, Užički centar za ljudska prava i demokratiju, Odbor za ljudska prava Niš i Media i reform centar Niš. Kroz zajednički rad i rad po regionalnim grupama, učesnicima je predstavljen novi koncept javnog zagovaranja kroz preispitivanje prethodnog iskustva i promena u zajednici koje su ostvarene. Osim predloga uvodjenja novog termina „javno zalaganje“, kroz samu diskusiju prepoznata je potreba i stvoren zajednički osnov za primenu novog modela javnog zagovaranja kojim se kroz šire uključivanje zajednice gradi temelj za održive promene u društvu.
Učesnici treninga će u narednom periodu stečena znanja i novousvojeni koncept javnog zagovaranja podeliti sa jos 60 predstavnika organizacija civilnog društva iz 3 regiona. Kroz teoretski rad i praktične vežbe, oni će sa njima razvijati programe javnog zagovaranja uz uključivanje zajednice zarad rešavanja problema zajednice.
Trening program “Izgradnja javne podrške” je kreiran po modelu Koudi instituta (Coady Institute) iz Kanade, profesorke Olge Gledik i realizovan kroz 3 modula (moduli 1 i 2/ 26.8.-1.9.2013, modul 3/ 15.9.-17.9.2013.) u okviru projekta “Politike koje rade”, koji sprovodi Nacionalna koalicija za decentralizaciju uz podršku USAID-a/ Instituta za održive zajednice.