Beograd – U Beogradu se nalaze sve vladine institucije, većina investicija, a i slivanje stanovništva u prestonicu je najizraženije, zbog čega glavni grad Srbije ima beneficije veće nego druge lokalne zajednice. To je glavni razlog što Beograđani nisu u tolikoj meri pristalice procesa decentralizacije i regionalizacije, smatraju sagovornici Danasa.
Prema najnovijem istraživanju Centra za slobodne izbore i demokratiju (CeSID), postoje značajne razlike kada je u pitanju regionalna pripadnost građana. Najskloniji procesu decentralizacije i regionalizacije su stanovnici Vojvodine (26 odsto), zatim Centralne Srbije (12 odsto), a tek su na kraju Beograđani – njih osam odsto. U istraživanju se navodi da je ovaj podatak iznenađujući, jer je u pitanju sredina koja ima najjače obrazovne, kulturne, ekonomske, političke i razvojne potencijale. „Beograd bi trebao da bude lider u ovim procesima, da se sam decentralizuje i bude eksperimentalni prostor za uvođenje brojnih menadžerskih i razvojnih instrumenata, koje koriste savremene lokalne vlasti“, navodi se u CeSID-ovom izveštaju.
Aleksandar Popov, direktor Centra za regionalizam, ističe za Danas da u prestonici vlada beogradizacija, odnosno želja da se sve odluke donose u glavnom gradu Srbije. Kako ukazuje, to je zbog toga što se u Beogradu nalaze sve vladine institucije i druge organizacije, ka i većina investicija. „Beograd, kao glavni grad, ima određeni benefit od toga. Naravno, tu treba dodati i slivanje stanovnika iz drugih gradova i opština u prestonicu. Zbog svega toga, Beograd ima povlašćen položaj“, objašnjava Popov.
Naš sagovornik dodaje da bi decentralizacija i regionalizacija promenila takvo stanje, jer bi sredstva bila u posedu i drugih gradova i opština. On smatra da kampanja, koju vode Ujedinjeni regioni Srbije, najbolje pokazuje da velika želja za decentralizacijom i regionalizacijom postoji, na primer, u Istočnoj Srbiji. „Ta kampanja je postigla određene rezultate, ali ona i nije bila usmerena na Beograd. Glavni Grad i Vojvodina već imaju svoj oblik regionalizacije, i zbog toga se pojam decentralizacije najviše upotrebljava za ostatak Srbije“, navodi Aleksandar Popov.
Marinika Čobanu, zamenica direktorke Kancelarije nacionalnog saveta za decentralizaciju, ističe za Danas da je razlog zbog kojeg Beograđani ne žele decentralizaciju taj što je to kontradiktorno „u odnosu od onoga što zovemo novčanik“. Kako objašnjava, svi bi voleli da se sprovede decentralizacija, kako bi im javne službe bile u blizini, odnosno neposredno. „Međutim, ako Beograđane pitate da li bi sredstva ravnomerno trebalo da se raspodele na sve lokalne samouprave, onda im decentralizacija nije na umu“, ukazuje Čobanu.